Dokumenti, označeni kao strogo povjerljivi, namijenjeni su isključivo Sjedinjenim Državama i saveznicima iz saveza “Fajv Ajs" — Australiji, Kanadi, Novom Zelandu i Ujedinjenom Kraljevstvu.
Oni opisuju detaljne pripreme Izraela za mogući napad na Iran, uključujući premještanje municije i vježbe izraelskih vazduhoplovnih snaga s projektilima vazduh-zemlja.
Curenje dolazi u osjetljivom trenutku za američko-izraelske odnose, posebno zbog trenutne napetosti između Izraela i Irana. Izrael se već nedjeljama priprema za mogući napad na iranske mete kao odgovor na raketni napad Irana 1. oktobra.
Jedan od dokumenata takođe implicira nešto što Izrael nikada nije javno potvrdio – posjedovanje nuklearnog oružja.
Iako se u dokumentu navodi da nema dokaza da Izrael planira da koristi nuklearno oružje protiv Irana, sama činjenica da je to spomenuto mogla bi izazvati dodatne tenzije u regiji, piše "CNN".
FBI istražuje curenje
Curenje ovakvih povjerljivih informacija automatski je pokrenulo opsežnu istragu FBI, uz učešće Pentagona i američkih obavještajnih agencija.
"Curenje je duboko zabrinjavajuće", rekao je američki zvaničnik za "CNN", potvrđujući da je istraga usmjerena na identifikaciju onih koji su imali pristup ovim dokumentima.
FBI je odbio da komentariše detalje istrage, dok su Pentagon i Nacionalna obavještajna agencija, koja je navodno sastavila jedan od dokumenata, takođe odbili dati izjave.
Prema nekim izvorima, dva dokumenta već izazivaju zabrinutost, ali još uvijek nije poznato jesu li procurili dodatni povjerljivi materijali. Američki zvaničnici strahuju da bi eventualna objava dodatnih informacija mogla dodatno ugroziti odnose sa saveznicima i povećati napetosti u regiji.
Povjerenje između SAD i Izraela dovedeno u pitanje
Ovo curenje informacija moglo bi ozbiljno ugroziti povjerenje između SAD i Izraela, dva dugogodišnja saveznika čija se saradnja temelji na povjerljivosti i koordinaciji bezbjednosnih strategija.
"Ako su izraelski taktički planovi za odgovor na iranski napad isplivali, to je ozbiljno kršenje", rekao je Mik Malroj, bivši zamjenik pomoćnika ministra odbrane za Bliski istok i penzionisani oficir CIA.
Malroj je naglasio da bi buduća saradnja između SAD i Izraela mogla biti dovedena u pitanje, jer je povjerenje ključni element njihovog odnosa.
Ako se utvrdi da je do curenja došlo zbog unutrašnjih propusta u američkom sistemu, Izrael bi mogao postati oprezniji u budućem dijeljenju osjetljivih informacija sa SAD.
Potencijalne posljedice curenja
Ovo curenje događa se u trenutku kada su SAD i njihove obavještajne agencije u stanju pojačane pripravnosti zbog potencijalnih iranskih hakerskih napada.
Američke obavještajne službe već su u avgustu objavile da je Iran izveo hakerski napad na dokumente povezane s kampanjom Donalda Trampa, što je dodatno povećalo zabrinutost zbog mogućih iranskih napora da destabilizuju američke interese.
Curenje povjerljivih informacija takođe podsjeća na prošlogodišnji veliki skandal kada je 21-godišnji pripadnik Nacionalne garde objavio visoko povjerljive podatke na platformi Diskord, čime su bili narušeni odnosi SAD s partnerima poput Južne Koreje i Ukrajine.
Jedan neimenovani američki zvaničnik rekao je za "CNN" da su "ova dva dokumenta loša, ali ne i katastrofalna", ali je izrazio zabrinutost zbog mogućnosti da postoji više dokumenata koji bi mogli procuriti.
Još uvijek nije jasno je li do curenja došlo putem hakovanja ili namjernog propuštanja informacija, piše "Tportal".