Novi otkazi u "Trendteksu". Stvari su danas pokupile radnice zaposlene na neodređeno vrijeme.
"Naše rukovodstvo nije moglo da nam izađe u susret sa jednim slobodnim radnim danom u nedelji, osmočasovnim radnim vremenom, minimalnim toplim obrokom i nekom pristojnom platom. I dobili smo knjižice", rekla je Gordana Runjevac.
U pognu još 40 – ak radnica. Nedovoljno da se održi proizvodnja. Dio ugovorenih obaveza preuzeli su pogoni u Bileći i Doboju. A direktorka "Trendteksa" danas je prvi put stala pred kamere i pozvala radnice da se vrate na posao. Ali pod starim uslovima.
"Interes 'Trendteksa' nije bio ovo, naš cilj je da proširimo kapacitete ove proizvodnje ali ovako na ovaj način ne možemo", kaže Senka Starčević, direktor "Trendteksa".
Na uslove u "Trendteksu" niz primjedbi imala je i inspekcija rada. Oni su vanrednoj kontroli zaključili da se poslodavac ne pridržava radnog vremena, ne vodi dnevnu evidenciju o prisustvu radnika, ne plaća noćni rad, prekovremene sate. Radnici nisu bili ni osigurani u slučaju nesreće na poslu. Upravi je stigla naredba da nepravilnosti ispravi u roku od 90 dana. Najviše problema bilo je zbog radnog vremena.
"To su ti prekovremeni sati koji od strane nas nisu bili nametnuti. To je dolazilo zbog neispunjenja dnevne norme, pa su produžavali, znači dnevno sat do dva su prekovremeno ovdje ostajali. Na tome se radi još uvijek", rekla je Senka Starčević.
Na Biro je u proteklih desetak dana knjižice predalo 85 radnica "Trendteksa". Iako izbora nemaju, za Šućka Hadžijakupovića više ne žele da rade.
"Mi smo spremni za rad, samo normalnog poslodavca naći koji će da poštuje minimalno uslove rada", izjavila je Slobodanka Pikić.
"Trendteks" iznajmljuje pogon "Novoteksa", a ugovor sa Vladom ova firma je potpisala na pet godina. Pošto izmiruju redovno sve dogovorene obaveze Vlada za sada nema razlog da raskine ugovor kažu u Ministarstvu energetike i industrije. Tako radnicama ostaje ili da se vrate starim uslovima i poslodavcu ili da na Birou čekaju neki drugi posao.