Сезона одбране од града у Српској званично почиње у уторак, олујне облаке стријелци ће пратити са више од 300 станица, а због значајног смањења штете на усјевима усљед оваквог вида превентиве и пољопривредници из ФБиХ прижељкују заштиту из наше Републике.
Заштита од града на сјеверу земље почела се примјењивати давне 1971. године. Ову дјелатност покренули су, у то вријеме, некадашњи гиганти бивше Југославије, Пољопривредни индустријски комбинат "Младен Стојановић" и "Плантаже" из Градишке. Борбу са олујним облацима након грађанског рата преузело је предузеће "Противградна превентива Републике Српске ", које сваке године од 15. априла до 15. октобра даноноћно чува усјеве и воћњаке од ћудљивог времена.
Директор "Противградне превентиве Републике Српске" Тихомир Дејановић за "Глас" каже да спремно улазе у сезону те да ће бранити више од 1,5 милиона хектара.
- Систем заштите обухвата 47 локалних управа, од чега 40 из Српске, шест из ФБиХ те Брчко дистрикт. На брањеном подручју имамо распоређене 153 класичне противградне станице, са стријелцима, 161 аутоматску противградну станицу, те 115 приземних генератора сребро-јодида. Новина је да ове године на самом почетку сезоне пуштамо у рад новоизграђене станице на простору Теслића и Котор Вароша. У плану је да до краја маја укључимо и новоизграђени дио система у Подрињу - казао је Дејановић.
Истиче да је на подручју ФБиХ примјетан раст интересовања за услуге "Противградне превентиве", јер се показало да је штета на брањеном подручју далеко мања него на дијеловима гдје нема овог вида заштите.
- Нарочито добра сарадња је са Тузланским кантоном, гдје уназад неколико година укључујемо локалне управе у наш систем заштите са трендом да цијели кантон буде покривен противградним лансерима и увезан са нашим системом. Бранимо шест локалних управа и очекујемо да буде изграђен систем на подручју цјелокупног Тузланског кантона - рекао је Дејановић.
За почетак сезоне обезбијеђена је 2.331 противградна ракета, а у плану је набавка додатних 2.400 пројектила.
- Посљедњих година примјетан је тренд повећања броја дана са градоносним облацима над брањеним простором, што је сигурно у вези са климатским промјенама, односно глобалним загријавањем. Топлији дио године одликује се све чешћим сушним периодима, а падавине се јављају у врло интензивним градоносним и олујним процесима. Све су рјеђе, народски речено, дуге и мирне "родне" кише. Вјерујем да ће и ова година имати сличан тренд, јер су дугорочне прогнозе незахвалне и нетачне - казао је Дејановић.
Прошлогодишња сезона је била врло захтјевна, систем је подизан 80 дана, при чему је дејствовано у 57 дана са 1.881 ракетом, највише уз ријеку Саву, над којом су били најјачи развоји облака.
- Посматрајући протеклу деценију по интензитету градоносних процеса и утрошку ракета, издваја се 2023. година, током које смо у 49 дана испалили 2.236 пројектила - истакао је Дејановић.
Предузеће на чијем је челу може се похвалити сталним технолошким унапређивањем, за које финансијска средства издваја Влада РС, јер је препознала бенефите оваквог вида заштите.
- Током протекле деценије у унапређење система противградне заштите Српске, односно јавног предузећа, уложено је више од 30 милиона КМ. Вјерујем да ћемо имати подршку Владе и даље, све док читаво подручје Републике не буде покривено аутоматским противградним лансерима и приземним генераторима сребро-јодида. Ми засигурно имамо најквалитетније опремљену заштиту у Европи са најсавременијим америчким метеоролошким радарима те тренутно најбољим аутоматским противградним лансером и најбољим приземним генератором сребро-јодида у свијету. Лансер и генератор су производ компанија из Српске те је највећи дио новца уложен у техничко опремање предузећа остао у нашој земљи - нагласио је Дејановић.
РАДАРИ
Тихомир Дејановић каже да су радари, инсталирани на Борји и Јахорини, у непрекидном радном режиму и потпуно спремни за предстојећу сезону.
- Почетком априла завршена је и техничка припрема радара на Регионалном противградном центру у Новој Тополи те активирање радио-везе и линка за радарску слику метеоролошког радара са Фрушке горе, који служи као резервна опција за рад. Имамо јако добру сарадњу са противградним заштитама у Хрватској и Србији, с тиме да са Србијом реализујемо размјену радарских слика - рекао је Дејановић.