Дипломата Хенри Кисинџер један је од фараона свјетске дипломатије, попут чувеног Андреја Громика из совјетске ере и још неких заиста ријетких дипломатских бардова, каже Драган Калинић, некадашњи предсједник Народне скупштине Републике Српске.
"Савјетовао је бројне америчке предсједнике, имао је значајну улогу у окончању Вијетнамског рата, изградњи нових односа са Русима и Кинезима, као и на Блиском истоку. Његове опсервације о суштини перманентне кризе у БиХ још од Дејтона, а које је изрекао прије 13 година у једном интервјуу биле су готово визионарске. И из данашњег угла добијају на актуелности и тежини. Из онога што је тада изрекао о БиХ као 'глупаво признатој држави' погрешно би било закључити да је био просрпски пристрасан или да је радио као неки српски лобиста“, каже Калинић за РТРС.
Калинић истиче да се Кисинџер показао као сурово реалан познавалац вијековне историје на овим мрачним просторима, чија анализа и закључци нажалост нису допрли до ушију оних западних моћника, који су ову земљу, како наводи, довели до руба неодрживости и пропасти.
"Срби су, колико знам у једном тренутку имали прилику да га конструктивно ангажују у покушају разријешења босанског чвора, али мислим да је то траљаво покушано и да зато није ни успјело. Отишао је у стотој години са овог свијета уз све контроверзе, које су пратиле његову дипломатску активност. И вјероватно незадовољан што његови савјети и поруке нису сваки пут прихваћени и довољно озбиљно схваћени“, истакао је Калинић.
На примјеру Босне, каже Калинић, Кисинџера реалност није демантовала.
"У највећем дијелу вријеме ће показати да ли ће тако бити и са другим земљама захваћеним трагичним сукобима и различитим кризама, а које су биле предмет његових анализа“, рекао је Калинић.
Хенри Кисинџер преминуо је у 101. години у свом дому у Контектикату. Кисинџер је био амерички дипломата, државни секретар и савјетник за националну безбједност у предсједничким администрацијама Ричарда Никсона и Џералда Форда.