Професор уставног права Синиша Карана изјавио је за Срну да одлуке Европског суда за људска права у Стразбуру имају за циљ стварање имагинарне, унитарне државе и рушење уставног поретка БиХ, те да је имплементација тих одлука неодржива и укупно друштвено неприхватљива и непроводљива, јер би тиме нестало дејтонске БиХ.
"Иза 'мултикултуралности' пресуда из Стразбура крију се прикривене намјере стварања 'грађанске' БиХ кроз одузимање права конситутивним и државотворним народима да учествују у стварању институција по приципу паритета и доношењу одлука по принципу консензуса, те кроз одузимање етничке и родне вриједности конститутивних народа, као и територијалних одредница", појаснио је Каран.
Према његовим ријечима, примјена пресуде у предмету "Ковачевић" била би највећи, директни и финални удар на дејтонску БиХ јер њен садржај руши уставну структуру јасно утврђену и потписану, а која је постала и дио међународног уговора.
Каран је рекао за Срну да је важно нагласити да у поступку по представци Славена Ковачевића није доказана "улога жртве" и нису исцрпљени сви унутрашњи правни лијекови, те приликом оцјене дискриминације није вршен тест пропорционалности, односно Суд није дао одговор на питање да ли евентуална повреда права појединца постоји и да ли је у свјетлу друштвено политичких околности у БиХ оправдана.
"Подсјетићу на издвојено мишљење у једном од предмета пред Судом у Стразбуру у којем се наводи да се: 'Пресудама тог суда распакује један међународни споразум. Да ли Суд има право да, пружајући помоћ једном грађанину у остварењу људских права, може бити узрок рата прије него преносилац мира? Јесу ли права апликаната да се кандидују на изборима тако неограничена и приморавајућа да пониште мир, сигурност и јавни ред уведен за цијелу нацију – укључујући и њих саме?'", навео је Каран.
Да зло буде веће, истакао је он, указује се и онај несрећни "радник на црно" Кристијан Шмит, нико и ништа у БиХ, да каже како ће ићи у Стразбур да "пружи независне и објективне информације" поводом случаја "Ковачевић".
"Иако већ пуне три године непотврђен од Савјета безбједност, лажно се представљајући, замајава јавност својим изјавама, потпуна је мистерија са којим ауторитетом, те у чије име /ће да/ говори и чије интересе уопште заступа", рекао је Каран.
Он је поручио да се унитаристичким идејама треба супротстављати федерализмом, као изразом јединства разноликости, и јединој реалној друштвеној подлози опредмећеној у дејтонском Уставу која омогућава да ниједан конститутивни народ не живи потлачено, денационализовано, при том штитећи људска права сваког појединца.