Битке на Козари сјећа се и деведесетогодишњи Раде Пилиповић из Слабиње код Козарске Дубице. Као деветогодишњак заједно са неколико хиљада цивила и партизана успио се пробити из њемачко-усташког обруча. Прича да су вјеровали у партизане и знали да ће опстати. Пјевали су тад, каже, пјесме и играли Козарачко коло, а данас са Козаре могу да кажу само једно.
''Да се ова наша света Козара не смије заборавити. Морају младе генерације извући поруку шта је овдје и зашто је било'', каже учесник битке на Козари Раде Пилиповић.
Њемачко-хрватска офанзива на Козару 1942. године за циљ је имала само једно - уништење партизанског покрета на овој планини и у Поткозарју.
Миле Вукмировић из села Бабинац код Козарске Дубице каже да је Козара мјесто гдје су страдали његови најмилији.
''Одавде нас је Шмитова фамилија отјерала пјешке у Градину и тамо нас натјерали. Били смо боси, без воде, без ичега. Ту сам посљедњи пут видио свога оца. И дјед ми је ту погинуо'', прича учесник битке на Козари Миле Вукмировић.
Козара мора да остане упамћена. Она је наш усуд и велика бол српског народа, поручио је предсједник Републике Српске Милорад Додик.
''И зато на овој генерацији стоји обавеза да то не само сјећање него да обновимо памћење на чињеницу да су овдје побијени Срби масовно. Имате села овдје у околини Приједора гдје је побијено по 1.100 становника. Опколе и побију све. Немате села у ширем подручју Козаре да није страдало'', каже предсједник Републике Српске Милорад Додик.
Ријеч Козара у српском језику представља синоним за геноцид. Срба на овим просторима било је и биће, јер ми смо херојски народ, једна је од порука са обиљежавања.
''Наша порука са овог светог и страдалног мјеста свима њима гласи да Република Српска и Србија желе мир и да ће знати како да га очувају и да рата на овим просторима не може и неће бити а да ће Републике Српске бити док је свијета и вијека и докле год сунце буде излазило на истоку а залазило на западу'', каже министар за рад, борачка и социјална питања Србије Немања Старовић.
На Козари је служен и парастос. Положени су и вијенци на централно спомен обиљежје.
Битка на Козари је симбол страдања и отпора српског народа у борби против нациста и усташа у којој је страдало око 40.000 цивила, 68.000 их је протјерано у логоре међу којима је било више од 23.000 дјеце. 82. годишњицу обиљежавања од битке на Козари заједно су организовале Влада Републике Српске и Србије.