Адвокат Анто Нобило у новој емисији Тет-а-Тет са Татјаном Трнинић говорио је о суђењу које се против предсједника Републике Српске Милорада Додика и вршиоца дужности директора Службеног гласника Српске Милоша Лукића води пред Судом БиХ.
Нобило каже да је позив да буде у тиму одбране предсједника Републике Српске Милорада Додика прихватио да буде зато што је тај случај за њега изазов.
"Бранити предсједника Српске у поступку који је политички, има политички циљ а политички циљ је елиминисати предсједника Српске из политичког живота јер ако буде осуђен може се изрећи и пратећа мјера која значи забрану обављања политичких и државних функција“, каже Нобило и додаје да ако ако имате политички циљ, ако знате какав је однос снага у БиХ онда је то један апсолутни изазов јер ово, додаје, није само право - ово је више од права.
"Ја сам морао ући у ситуацију БиХ коју сам начелно познавао али не детаљно, улазим у један нови свијет и изучавам уставно-правну позицију БиХ која је јединствена у свијету, јединствена позиција јер имате једног гувернера који 28 година у име међународне заједници фактички управља БиХ. Поставља се питање зашто међународна заједница кад види да овај модел није дао резултат 28 година не направи неки нови модел јер сваки човјек кад нешто ради па види да му тај модел за који е се опредијелио не даје резултате промијени га“, каже Нобило.
Нобило каже да је став одбране предсједника Српске јасан - овдје нема кривичног дјела.
"Ми сматрамо да предсједник није починио кривично дјело а онда сматрамо и да треба да буде ослобођен“, додао је.
Појаснио је и шта означава термин политички процес.
"Политички процес је ако покрећете процес ради остваривања политичких интереса онда је то политички процес, ако нису интереси правде, права, примјене закона него остваривања политичких циљева онда је то политички процес а овдје је то апсолутно тако“, појаснио је Нобило.
Каже да је вршилац дужности директора Службеног гласника Српске Милоша Лукића поступио у складу са законима те да би свако друго његово поступање у датој ситуацији било заправо кривично дјело.
"Када Парламент, као највише тијело Републике Српске, усвоји нешто, па предсједник Српске донесе Указ, како он може то одбити и то би онда било кривично дјело, он то не може одбити, ово је Службени гласник оно што му Парламент пошаље он мора објавити“, каже Нобило.
Нобило поручује да је посао адвоката да коментарише одлуке и да се бори против одлука које му се не свиђају.
"Суд мора бити глув и слијеп на све оно што се вани говори, морају радити искључиво у оквиру закона, на Суд не би требало утицати ништа па ни коментари адвоката. Адвокати су једна ствар, они су заинтересована страна, они се боре за своје ставове, они на Суд могу утицати само квалитетом својих ставова. Друга је ствар када они који имају политичку моћ коментаришу и наређују или тврде да је већ договорено, као овдје што смо имали случај Изетбеговића који је рекао да је западна политика, односно амбасадори који су овдје, коначно одлучили стати иза тог процеса, да ће Додик бити осуђен и да ће Додику бити забрањено да дјелује да је та прича готова. Бакир је један од најмоћнијих политичара бошњачке заједнице и према пресудама и Европског суда и ставова других европских судова политичари на позицији моћи не смију на такав начин коментарисати процесе који су у току“, рекао је он.
Адвокат Нобило каже да када је већ Изетбеговић, а слично је урадио и Конаковић, дао такву изјаву то значи да се нешто дешава иза завјесе.
"Суд и предсједник Суда који треба заштитити судију који је у поступку он је требао реаговати. Не знам зашто није али посљедица је тога што је нарушио повјерење Суда у односу на окривљеног и одбрану. Окривљени и одбрана морају имати повјерење у Суд, они су реаговали на изјаву Додика везано за судију и то је у реду али зашто нису реаговали на изјаву Бакира Изетбеговића. То угрожава Додика али дискредитује Суд и предсједник Суда али и министар правосуђа морали су жестоко реаговати“, каже он.
Нобило истиче да народ нема повјерења у правосудне институције и, како каже, то би требало да забрине и оне који воде ову државу али и Суд.
"Ако народ не вјерује Суду онда пресуде немају улогу коју закон намјењује. Пресуда мора дјеловати на појединца који је почини кривично дјело али мора дјеловати и на јавност како би одвратила друге непознате да у будућности не чине кривична дјела“, додао је Нобило.