"Крим 24“

Новинар АТВ-а помјера границе професије: Даринка Петровић гостовала на руској државној телевизији

  • Извор: АТВ
  • 16.05.2024. 15:43

Новинар Алтернативне телевизије Даринка Петровић већ дужи низ година активно прати сва дешавања у Русији. Поред тога што прати стање у руској држави и извјештава о политичким актуелностима, Даринка је била и на фронту у Донбасу гдје је у току специјална војна операције Русије. Петровићева је пратила и инаугурацију предсједника Русије Владимира Путина.

Такође, Петровићева неколико година извјештава са Параде побједе која се одржава у Москви а имала је прилику и да предсједнику Русије Владимиру Путину постави питање у оквиру његове годишње конференције за медије као једини новинар са ових простора који је добио такву шансу. 

Новинар АТВ-а имала је прилику и да ради интервјуе са највишим званичницима Руске Федерације као што су портпарол Кремља Дмитриј Песков, портпарол руског Министарства спољних послова Марија Захарова те први човјек руске дипломатије Сергеј Лавров.

Све ово био је повод да наш новинар Даринка Петровић добије позив за интервјуу на руској државној телевизији "Крим 24“. Наш новинар говорио је за руску телевизију о свим актуелним темама али и о историјским чињеницама и страни историје коју политички запад жели да прекроји.

“Колеге са државног тв-канала Крим 24 (који је у саставу државне корпорације Русија 24) су ме позвали да говорим о ситуацији у Републици Српској, БиХ, Србији и региону Балкана. Такође, занимало их је како је било извјештавати из Донбаса, колико је људима код нас занимљиво да прате ситуацију у Русији, како је било поставити питање Владимиру Путину и пратити његову инаугурацију. Било је ријечи и о све чешћим и озбиљнијим покушајима прекрајања историје од стране Запада, али и култури сјећања на жртве наших предака, важности културе памћења на заједничку побједу у Другом свјетском рату“, рекла је Даринка Петровић за 369 портал.

У наставку доносимо дијелове емисије у којој је говорила новинар Алтернативне телевизије Даринка Петровић:

"Конфликт и сукоб у Донбасу сличан је распаду бивше Југославије 1991. године“

“Знате како је почео сукоб у бившој Југославији. Срби су жељели да остану у држави која се звала Југославија, а други нису. Хрватска је одлучила да напусти заједничку државу, Словенија се прилично мирно одвојила. Са Босном и Херцеговином једноставно није успјело, јер је то била Југославија у малом. Срби су само жељели да се придруже Србији, мислим да је исто било и у Донбасу, у ДНР и ЛНР. Само су људи жељели да живе са својима”, рекла је Даринка Петровић.

"Срби славе празник 9. маја и не заборављају подвиг совјетских војника током Други свјетског рата“

"Ово је наш заједнички празник, славимо заједно. Ми у не тако великим размјерама као у Русији. Ми у малим градовима достојанствено славимо, сјећали смо се предака, сјећали се жртава, сјећали се оних који су извојевали слободу и који су не само ослободили Балкан, Србију, Републику Српску, већ и шире“, рекла је Петровићева.

"У свијету покушавају да направе 'ревизију' историје“

То се, прије свега, односи на резултате Другог свјетског рата, истиче Даринка Петровић.

“Ако бисте прије 30 година у Француској питали људе: 'Ко је ослободио Европу и ко је ушао у Берлин?', рекли би вам: 'СССР, Црвена армија'. Да је та иста анкета обављена данас, то би било: 'Француска, Американци, Британија'. Али, Србија и Република Српска одлично памте ко је то био”, рекла је Петровић.

Новинар Даринка Петровић о руско-српским односима: "У најтежим временима били смо заједно“

"Народ Србије цијени блиске односе са Русијом и захваљује Русима на помоћи у најтежим периодима историје. У најтежим временима када смо били заједно, сјећамо се како је почело са Првим свјетским ратом, сјећамо се овога и захваљујући Русима, како је све добро испало. Да се подсјетимо ко је ослободио Београд у Другом свјетском рату и тако даље. Дакле, мислим да не само Срби, већ и Европска унија, цијела Европа треба да кажу 'Хвала за слободу' Русима“, изјавила је Петровић.

Пратите нас и путем Вибера