Прије доношења одлуке о санкцијама било би корисно да се разговарало и са српском страном о ситуацији у БиХ, каже генерални конзул БиХ у Штутгарту. Стандардно, Нијемци слуха имају само за гласове из другог ентитета, каже Вера Сајић. А требало би да знају и то да не руше званичници Српске уставни поредак, већ њихов држављанин који је умислио да је колонијални управник и који је донио свој декрет.
"Оно што сада чини Република Српска и представници Републике Српске је заправо уставна самоодбрана, а никако сецесија што је заправо правно доказиво. Ево, ми овим видимо и да неке европске земље заправо жмире на ситуацију у БиХ, затварају очи и настављају са својим старим политикама“, порука је генералног конзула БиХ у Штутгарту Вере Сајић.
Осуда санкција стиже и из Слободарске партије Аустрије. Тамо су оштро критиковали одлуку да се забрани улазак предсједнику Српске у ту земљу. Кажу, то је неприхватљива спољнополитичка грешка.
"Аустрија је деценијама имала посредничку улогу на Западном Балкану. Међутим, под овом коалицијом и њиховом потпуно погрешно усмјереном министарком спољних послова, та улога се свјесно губи. Умјесто неутралности, практикује се послушност према ЕУ“, навели су из ова партије.
Стиже и реакција из Представништва Републике Српске у Аустрији. Младен Филиповић наглашава да аустријски инвеститори настављају да улажу у Српску и јачају сарадњу. Тражиће званичну информацију о санкцијама.
"Ми смо и затражили од Министарства вањских послова став о изјави министарке вањских послова и сматрамо да даље активности и наши пројекти које спроводимо су врло позитивни, у привредном контексту ми имамо велики број аустријских привредника који су присутни у Републици Српској у БиХ“, рекао је шеф Представништва Републике Српске у Бечу Младен Филиповић.
Што се предсједника Српске тиче, он је кратко поручио да је Њемачка немоћна у борби са Америком и Русијом па поново почиње да се иживљава над Србима. Заборављају да ово није 1914. или 1941., рекао је Додик и додао да санкције никад нису биле нити донијеле рјешење.