Предсједник Владе Републике Српске Радован Вишковић изјавио је данас да се радови на дионици ауто-пута од Раче до Бијељине изводе у пуном капацитету и да ће тај дио ауто-пута бити завршен у задатом року.
"Ми скупа са Србијом градимо 17 километара ауто-пута од Раче до Бијељине, радови неометано теку и ми ћемо у неком задатом року завршити тај дио ауто-пута", изјавио је Вишковић новинарима у Сремској Рачи, гдје су се састали званичници Републике Српске и Србије уочи Свесрпског сабора.
Вишковић је нагласио да су са кинеским партнерима већ потписани уговори о извођењу, грађењу и пројектовању и за дио ауто-пута од Бијељине до Брчког.
"Покушали смо да разговарамо у Брчком да на неки начин узмемо концесију и да градимо и ауто-пут кроз подручје Брчко дистрикта, нисмо добили такву врсту сагласности и ми ћемо у суштине направити контакт-тачку на њихову обилазницу која је сада око Брчко дистрикта", додао је Вишковић.
Вишковић је рекао да је пројектован и потписан са кинеским партнерима уговор о путу и од Брчког према Вукосављу, а да је једино у овом моменту непокривен дио Вукосавље-Добој.
"Не желимо да у овом моменту правимо неке раскиде уговора или било чега везано за Европску инвестициону банку и њихова грант средства, али сигурно да ћемо у неком наредном периоду одустати, јер како се понашају према Републици Српској не очекујемо да ће дати та средства, и ми ћемо изабрати извођача и за ту дионицу ауто-пута", навео је Вишковић.
Он је рекао да ће тиме у суштини бити затворена конструкција и радова и извођења и финансирања ауто-пута.
"Нови мост на Сави који је урађен код Градишке и овај на Сави овдје у Рачи, у суштини ће бити повезани ауто-путем и тиме ће се стећи услови да Бањалука и Београд буду повезани ауто-путем", нагласио је Вишковић.
Вишковић је рекао да мост на Рачи у потпуности финансира Србија, иако би, ако би се гледало економски, требала бар половина да буде на страни БиХ.
Он је истакао да је Србија показала велико разумијевање да сама исфинансира овај мост, да се овдје уради интегрисани гранични прелаз, који ће бити на простору Србије и тај гранични прилаз у потпуности ће финансирати Србија.
"Исто тако, ми ћемо да спојимо Бијељину брзим путем на брзи пут од Шапца према Лозници", навео је Вишковић.
Он је навео да ће код Павловића моста бити интегрисани гранични прилаз који ће бити на простору Републике Српске, односно БиХ и градиће га БиХ.
Вишковић је рекао да су мост и дионица Рача-Бијељина на неки начин дио ауто-пута од Београда према Сарајеву, који би даље, послије Брчког, требао да иде преко Тузле и да се спушта према Сарајеву.
"Али, када и на који начин ће то радити у другом дијелу БиХ, не знам", додао је Вишковић.
Уочи Свесрпског сабора, званичници Републике Српске и Србије састали су се данас на граничном прелазу Сремска Рача гдје су обишли градилиште новог моста на Сави који је на дионици будућег ауто-пута који Бањалуку спаја са Београдом.
Сусрету су присуствовали предсједници парламената Републике Српске и Србије Ненад Стевандић и Ана Брнабић, предсједници влада Радован Вишковић и Милош Вучевић, те српски члан Предсједништва БиХ Жељка Цвијановић.