Политички аналитичар Драгомир Анђелковић истакао је да Запад сваком афером коју пакује Републици Српској скрива своја недјела и намјере и да је очигледно да Српска данас има посла са геополитичким криминалцима који гледају да потпуно погазе њена права.
"Отимачи овлаштења Републике Српске и рушиоци уставног поретка БиХ морају да стварају разне афере у Републици Српској, да пласирају лажи и набjеђују њене фунционере да би добили изговор за оно што чине, односно да би прикрили своја недјела која за циљ имају централизацију БиХ", рекао је Анђелковић поводом обустављања истрага у тужилаштвима о двије афере "Кисеоник" и "Икона".
Он је нагласио да западни заштитници Сарајева покушавају да противно уставном поретку БиХ и противно Дејтонском споразуму наметну централизацију, да Републици Српској отму низ ингеренција које јој припадају, додајући да сваки отимач увијек своја дјела покушава да сакрије нечим другим.
"Увијек набјеђује жртву, увијек покушава да се представи као борац за правду. То је уобичајена методологија од политике, геополитике па до криминалног миљеа, а очито да Република Српска данас има посла са геополитичким криминалцима који гледају да потпуно погазе њена права", указао је Анђелковић.
Стјепановић: Примјењивањем непостојећих одредби закона крше се постојеће одредбе Европске конвенције
Он је навео да свака од афера коју је пласирао Запад у протеклих неколико година, укључујући и лажни судски процес против предсједника Републике Српске Милорада Додика има заједнички циљ и специфични смисао, а то је сакривање недјела Запада.
"Тако је афера `икона`, на примјер, имала за циљ да погоди Русију и да се облати не само Република Српска, већ и Русија. Напросто, западни фактори гледају да њихова дјела, односно недјела буду вишеслојна, да погоде уз Републику Српску и оне који су блиски сарадници и пријатељи Републике Српске. Гађаш Бањалуку, гађаш и Москву, гађаш Бањалуку, гађаш и (премијера Мађарске Виктора) Орбана. Свака од тих ствари има вишеслојни домет", закључио је Анђелковић.
Тужилаштво БиХ обуставило је недавно истрагу о афери "Икона" у вези са иконом коју је 2020. године српски члан Предсједништва БиХ Милорад Додик поклонио шефу дипломатије Русије Сергеју Лаврову приликом његове посјете БиХ. Украјинске власти су тада биле саопштиле да је икона из Луганска и да је одатле украдена, што није било тачно.
У овом предмету Тужилаштво БиХ је од Генералног тужилаштва Украјине добило одговор по замолници за међународну правну помоћ у којем се наводи да се наведена икона не налази у Државном регистру националне културне баштине, те да нису пронађени докази који би указивали да је наведено умјетничко дјело незаконито премјештено, украдено са територије Украјине и да има изузетну умјетничку вриједност.
Републичко јавно тужилаштво обуставило је такође истрагу о афери "Кисеоник" која је настала усљед оптужби градоначелника Бањалуке Драшка Станивуковића да кисеоник који се давао пацијентима на УКЦ-у у Бањалуци током ковид епидемије 2021. године није био задовољавајућег квалитета и да га користе "ауто-лимари и ауто-лакирери".
Станивуковић је 2021. године поднио кривичну пријаву против званичника Српске у којој је тврдио да УКЦ за лијечење пацијената користи кисеоник који је регистрован као технички, а не медицински, јер ТГТ "Техно гас" нема дозволу за увоз и дистрибуцију медицинског кисеоника.
Аферу "Кисеоник" су званичници Српске окарактерисали тада као државни удар због неоснованог изазивања панике и неповјерења у институције Српске.