Легендарни пјевач Рибље Чорбе, Бора Ђорђевић, има многе хитове на којима су се подигле генерације на овим просторима. Пјесме као што је "Погледај дом свој анђеле" инспирисана романом Томаса Вулфа, проглашавана је рок пјесмом над пјесмама, а неке попут "Лутка са насловне стране" инспирисала је вишегодишњу пројекцију представе у позоришту на Теразијама.
Ту су и "Два динара друже", "Остани ђубре до краја", "Тад сам био млад", "Нећу да будем члан мафије"... и многе, многе друге без којих је била незамислива било која љетња свирка или екскурзија.
А баш та "лутка" отворила је толико полемике коме је намијењена и која је то жена која дозвољава да је воле "глумци, режисери, новинари људи, незнани и знани". Кога то Бора тако футуристички упозорава да ће је "појести" велеградске звијери, али ће се ипак одржати "на насловној страни". Као да описује животе стотине дјевојака и њихове на око гламурозне, а ипак незавидне животе.
Причало се да је Биљана Невајда Шевић била једна од њих, и да је управо она та дјевојка којој су посвећени ови стихови. Међутим, како је и сама испричала у једном од интервјуа за београдску штампу, она је Бору упознала док је свирао "Лутку са насловне стране", тако да је та легенда отпала. Њој је, наводно, у ствари посвећена пјесма "Остани ђубре до краја".
Са друге стране, музичка легенда која се ових дана налази у болници у веома лошем здравственом стању, својевремено је у књизи "Шта је песник хтео да каже" заправо открио да је сам крив за конфузију и нагађања која су настала коме је пјесма посвећена, и да "Лутка са насловне стране", једна од најпопуларнијих у каријери чувеног рок бенда "Рибља чорба" - не припада никоме!
Како би прекинуо сваку даљу полемику којој је заправо дами овај култни хит посвећен, а највише се спекулисало да је "лутка" у ствари Мери Цакић, фронтмен "Чорбе" је ставио тачку на расправу једном заувијек:
"Ниједан одговор није тачан, а Мери поготово није била лутка. Ради се о више личности спојених у једну и чије су животне приче сличне. Рећи ћу само толико да је једна од њих у Италији снимала "софт - кор" филмове, док се у земљи представљала као озбиљна глумица; друга је гола свирала виолину на столу за којим је сједило весело друштво... Много је таквих прича, а многе су се и препознале"
У то вријеме биле су популарне "Локице", а Бора је одлучио да испрати тренд, па направи анти-балетску групу "Рибетине".
- Изабрали смо четири егземплара из "Шуматовца". Ту су били: Мери Цакић, која је пристала да се појави у провидном неглижеу, Траволта, молер из Борче који је био убијеђен да је велики плесач и још двоје. Нико од њих није имао појма са ђускањем. Док смо свирали "Лутку", пустио сам да као фол играју на бини, а они су задатак схватили више него озбиљно, на опште задовољство препуног стадиона.
- Још кад су новине објавиле слике разголићене Мери и осталих рибетина, она је стварно умислила да је баш она "лутка". Крив сам к'о сам ђаво за њено погрешно убјеђење. Кад смо снимали шоу за ТВ Београд (цијели албум "Мртва природа, плус "Лутка са насловне стране"), пустио сам Мери да игра са једним чичом. Сада више нико није могао да је убиједи да она није инспирација за овај велики хит - написао је Бора Ђорђевић.
(Телеграф)