Положај Бањалуке у котлини, заједно са специфичним климатским условима, има значајан утицај на квалитет ваздуха у граду.
Подсјећања ради, прије неколико дана Бањалука је била један од најзагађенијих градова, када је ваздух у граду био означен као потенцијално опасан за становништво.
На интернет страници "Зрак.екоакција" тада је индекс квалитета ваздуха у Бањалуци према мјерењима био чак 467, што је окарактерисано као изузетно опасно.
Како су тада истакли на овој страници, ознака "опасно" може да изазове озбиљне посљедице за цјелокупно становништво.
Како наводе из Градске управе Бањалука, климатски фактори попут брзине и смјера вјетра, температуре и ваздушног притиска играју кључну улогу у концентрацији загађивача у атмосфери.
Према подацима за период од 23. до 27. новембра 2024. године, уочено је да су 25. и 26. новембра забиљежене најниже брзине вјетра, што је узроковало високе концентрације загађивача.
"Концентрације лебдећих честица ПМ2,5 и ПМ10 биле су посебно високе, са вриједностима од 147 и 152 за ПМ2,5, те 109 и 115 за ПМ10. Слаба циркулација ваздуха током ова два дана спријечила је ширење загађивача, што је довело до њиховог задржавања у нижим слојевима атмосфере. Међутим, 27. новембра, када је забиљежена већа брзина вјетра, дошло је до побољшања квалитета ваздуха. Бржи вјетар омогућио је боље 'провјетравање', што је резултирало смањењем концентрација загађивача. У 10 часова, концентрације ПМ2,5 и ПМ10 биле су знатно ниже, са вриједностима од 20 и 21", наводе из Градске управе, преносе Независне.
Како додају, градске власти Бањалуке предузимају мјере како би смањиле загађење ваздуха.
Како је недавно и најавио градоначелник Драшко Станивуковић, градска инспекција извршиће контролу филтера на димњацима предузећа "Еко-топлане", као и свих осталих већих компанија које емитују штетне гасове у атмосферу и самим тим смањују квалитет ваздуха у граду.
Контрола ће обухватати и колективне стамбене објекте који имају самосталне системе гријања на пелет и угаљ, али и индивидуална ложишта која значајно утичу на загађење.
Ово питање се не тиче само Бањалуке, већ и цијелог региона, те је потребно да се све, како локалне тако и републичке институције, укључе у рјешавање овог питања.
Затражиће се уградња филтера на димњацима ради смањења загађења ваздуха, а ову и друге мјере у циљу квалитетнијег ваздуха у граду субвенционисаће град.