Замјеник предсједавајуће Савјета министара Сташа Кошарац истакао је да саопштење америчке Амбасаде у Сарајеву о Свесрпском сабору представља манифестацију њиховог малигног утицаја и сврставања само на страну бошњачке политике.
"То је синхронизовани однос америчке администрације и бошњачке политике у БиХ", оцијенио је Кошарац.
Он је истакао да је очигледно да нису прочитали Декларацију са Свесрпског сабора, која се заснива на Дејтонском споразуму и не представља никакво антидејтонско дјеловање.
"Очигледно је да имају потребу да контаминирају одређене односе унутар БиХ како би могли да буду видљиви у свим политикама. Наша политика је потпуно јасна и наше опредјељење је да дефинишемо наше национално кретање", рекао је Кошарац новинарима на Јахорини.
Он је указао да Бошњаци морају изаћи из умишљене улоге да су власници политичких процеса у БиХ, јер то нису, те нагласио да се процеси у БиХ могу водити само када се усагласе заједно са Србима, Хрватима и два ентитета.
Кошарац је нагласио да политике Српске морају бити видљиве у 21. вијеку и да је одговорност политичког руководства таква да треба јасно истаћи патриотску политику предсједника Републике Српске Милорада Додика и Србије Александра Вучића која је резултат потреба српског народа да дефинише националну политику.
"Добро се сјећамо ситуације када су Бошњаци покушали да организују Свебошњачки сабор у Сарајеву. Ми нисмо били хистерични и не умањујемо потребу да се они састају и договарају, али немате господо право да умањујете капацитете српског народа и сарадњу Српске и Србије", поручио је Кошарац.
Он је упитао одакле то право, с обзиром да се видјело како међународни спонзори утичу када је ријеч о резолуцији о Сребреници у Генералној скупштини УН.
"Међународни тутори и спонзори таквих политика, попут (америчког амбасадора Мајкла) Марфија и осталих су прочитана прича. Отићи ће Марфи, а шта ћемо онда? С ким Бошњаци мисле развијати политичко партнерство? Видимо хистерију у политичком Сарајеву након усвојене Декларације на Свесрпском сабору. Због чега? Неће Бошњаци креирати националну и патриотске политике српског народа", рекао је Кошарац.
Он је истакао да су Бошњаци умислили да су власници политичких процеса у БиХ на основу ексклузивног права које су им дали Кристијан Шмит, Марфи и неки други, оцијенивши да ће то бити политика прошлости.
"Једина политика ће бити политика дијалога. Ако нећете политику дијалога, знате шта слиједи. Ако неће да поштујете ставове институција Републике Српске и српског народа, мислим да сте довољно паметни да знате шта може да услиједи", рекао је Кошарац.
Он је поновио да је оличење политике Сједињених Држава у БиХ министар иностраних послова у Савјету министара Елмедин Конаковић, који, како каже, не крије да жели да буде њен експонент.
"Свједоци смо чињенице да су странци сваки договор домаћих политичара покварили и у томе су шампиони, прије свега, Марфи и Шмит који су нашли извођаче у домаћим политичарима да буду промотери њихових политика, а не договора", рекао је Кошарац.
Он је додао да се Конаковић обрушио на српски народ само због тога што је на достојанствен и цивилизован начин на Свесрпском сабору дефинисао политике не вријеђајући друге.
"Наше политике нису усмјерене против других. Оне су израз наше потребе да будемо окупљени око наших националних тема, дефинишемо наше политичко кретање и позовемо на досљедну примјену Дејтонског споразума", рекао је Кошарац.
Он је додао да је хистерија у Сарајеву дефинисана менталним и политичким предрасудама, те хтјењем странаца, прије свега САД, да стално дижу температуру и модификују политике како би успјели да од Бошњака произведу оне који ће водити процесе, а то није могуће.