Београд

Без дугова: Српкиња открила како је скупила новац за стан

  • Извор: Блиц
  • 08.11.2024. 16:48

"Како млада особа да уштеди за стан или кућу?" питање је које се нашло на интернету и покренуло дискусију међу младима у Србији.

А с обзиром на изазове с којима се суочавају, попут високих цијена некретнина и растућих трошкова живота, многи се питају да ли је уопште могуће остварити овај сан.

Да ли постоје неке посебне стратегије штедње или се од куповине некретнине треба опростити уколико се прима просјечна српска плата, занимало је једног момка из Србије који је своје питање поставио на Редиту.

"Да ли је уопште могуће младој особи која жели да се осамостали у Србији да уштеди за учешће за кредит за стан или кућу? Не мора то бити Београд може бити и неки мањи град?", питао је он.

Хрватске мисице откриле какав је Доналд Трамп

Хрватске мисице откриле какав је Доналд Трамп

Испод његовог питања нашло се безброј коментара. Док су једни тврдили да је скоро па немогуће, други су открили на који начин су ипак успјели, било је и оних који су сматрали да су "током целе модерне историје само имућни могли да приуште да живе сами и купе стан".

"Немогуће! Осим ако немаш насљедство, неки добитак са стране па тад у принципу можда и може али мораш да имаш добру плату за почетак и да се одрекнеш свега осим преживљавања, што значи нема излазака, нема путовања, нема ништа јер све паре од плате, осим текућих трошкова штедиш за учешће. Кад то коначно скупиш онда ћеш можда имати за стан негдје на тешкој периферији што у нормалним градовима није проблем, али је у Београду пакао јер ћеш од посла и назад путовати сат и по времена, осим ако не радиш од куће. Све ово под условом да ти се не деси живот и да не мораш ником да позајмиш паре или далеко било да ти неко од породице није болестан па мораш и ту да улетиш са кинтом. Ко прича да може да купи има плату преко 3-5 хиљаде евра и на то му још породица помаже", написао је један момак.

Са 29 била власник стана, са 34 без дугова

Супротно од њега, јавила се једна дјевојка и открила како је она успјела да скупи новац и купи мањи стан.

Дјевојка из БиХ побиједила опаку болест, ево како се сада осјећа

Дјевојка из БиХ побиједила опаку болест, ево како се сада осјећа

"Док нисам купила свој стан(чић) никада нисам живјела сама већ са цимеркама +1/2 или у соби јер сам сматрала да је кирија од 500 евра (данашњих) + рачуни за мене једну бацање пара. Покушаћу да преведем своју причу у данашњи новац да би било јасније", почела је причу и наставила:

"Никада нисам имала (само) један посао у животу већ један фул тајм + парт тајм додатно тако је и дан данас. Покушај превода опет на данашње плате и новац. Нека буде да ми је тих година (2006 - 2010. конкретно) плата била као данашњих 1.000 евра, од тога сам одмах 500 одвајала за кредит и других 500 ми је била кирија, рачуни и храна".

"Сваких шест мјесеци сам тих година уплаћивала све уштеђено и орочавала на шест мјесеци. Након четири године сам на рачуну имала данашњих 24.000 евра + камате на орочену штедњу које су тад биле знатно веће а пореза није било. Затим сам купила гарсоњеру (која је већини људи које ја знам "испод части" и "недовољна за нормалан живот") јер је на мени омиљеној локацији + нисам жељела кредит од 20-30 година. Узети кредит сам исплатила за пет година са максималном ратом у односу на плату. У 29. години сам била власник свог стана, а у 34. години без кредита и дугова. Не кажем да је било лако", објаснила је она.

"Стан се купује у браку, или од насљедства"

Било је и оних који су открили да куповина стана никада није била лака.

"Ја не знам одакле људима тај мит да су се куће или станови икада куповали по принципу једна теби - једна мени. Током цијеле модерне историје само имућни су могли да приуште да живе сами па је тако и данас. Стан се купује у браку, од насљедства, или се гради кућа на имању по принципу деда започне, тата заврши, па ти наслиједиш... не као 'добар дан, дошао сам да купим'. Не оправдавам цијене какве су данас, само видим да се особе типа 25-30 заваравају како то уопште функционише", изнио је своје мишљење још један корисник Редита.

Марија родила четворке, а онда стигле лоше вијести: Троје дјеце се разбољело

Марија родила четворке, а онда стигле лоше вијести: Троје дјеце се разбољело

Испод ове објаве нашао се и коментар који је многе насмијао, а опет у једној реченици представио суштину свега.

"Немој да једеш, немој да пијеш, немој да се дрогираш, немој да се ку*ваш, немој да излазиш, немој да расипаш струју и иди у Њемачку", написао је неко, преноси "Блиц".

Пратите нас и путем Вибера

Тагови:
  • 16:50 Центар дана

    Волите поподне? Важно вам је да након напорног дана одахнете уз актуелне теме, забаву и савим нове и необичне приче из цијелог свијета? Уживате у програму који окупља интересантне госте и регионалне звијезде?

  • 18:20 Енерго клуб

    Гдје на једном мјесту добити информације из енергетике, како глобалне, а тако и домаће? Наш нови формат ‘Енерго клуб’ пружиће вам релевантне актуелности из области производње електричне енергије.

  • 18:55 Маркетинг

    Блок економско-пропагандног програма.

  • 19:00 АТВ Вијести

    Центална информативна емисија АТВ-а у којој доносимо преглед најважнијих информација и догађаја из земље, региона и свијета тачно у 19 часова.

  • 19:40 Маркетинг

    Блок економско-пропагандног програма.

  • 19:42 Спорт

    Преглед најважнијих дневних спортских дешавања и информација из земље, региона и свијета.