Београд

Марија родила четворке, а онда стигле лоше вијести: Троје дјеце се разбољело

  • Извор: Телеграф
  • 08.11.2024. 14:52

Марија Гаћеша из Београда прије три године доживјела је изненађење живота - ултразвук је показао да испод њеног срца почињу да куцају још четири мала.

Носила је четворке. Двадесет седам недјеља касније, негдје око Ускрса 2022. године, на свијет су дошле Ина, Ирис, Инда и Ирина. Марија и њен супруг Ђорђе, али и тада двоипогодишња кћерка Искра, били су пресрећни.

Међутим, као и све пријевремено рођене бебе, нису одмах могле кући, већ је било неопходно да неко вријеме проведу у болници, како би ојачале. Марија у разговору објашњава да су од новембра 2023. па надаље, једној по једној откривали дијагнозу спастичне церебралне парализе. На питање како су дјевојчице сада поносна мама каже да су добро.

Познато која недјеља ће бити прва нерадна у дијелу БиХ

Познато која недјеља ће бити прва нерадна у дијелу БиХ

"Расту, развијају се, свака својим темпом. Ина као здраво развојно дијете иде у вртић и она са својим другарима учи ствари које одговарају њеном узрасту. Са друге стране, Ирис, Инда и Ирина то све мало касније раде, али у принципу су срећна и здрава дјеца јер се ми према њима тако понашамо. Дан нам почиње у седам ујутру. Ја устајем прва, ако се њих пет не пробуде, ја спремам доручак. Онда возим Искру у један вртић, Ину у други", препричава јутарње "ритуале" Марија.

А тата, шта он ради за то вријеме, саговорница објашњава да он брине о осталим дјевојчицама.

"Кад се вратим кући, Ђорђе је до тад устао и пробудио Инду, Ирину и Ирис. Дао им је да доручкују, промијенио пелене, мало радио вјежбице са њима. Онда слиједи ужина, па одлазак у вртић, ручак. До краја дана још једна ужина и вечера. Наравно, између буде што самосталног вјежбања са четворкама код куће, што посјете терапеута њиховом дому, али и одласка на третман. На крају дана, пошто су нахрањене, иде купање и спавање", прича госпођа Гаћеша.

Онда мама и тата коначно, пред сан, имају времена "за себе". Но, како признаје Марија, и тада су главна тема њихове цурице, и нека рекапитулација дана и планирање активности наредног. Како пронаћи времена за себе, саговорница додаје да то успијева једино када су дјевојчице на терапији.

Паре нису закон: Петицијом стају у крај самовољи банака у Српској

Паре нису закон: Петицијом стају у крај самовољи банака у Српској

"То су обично она два сата кад су цурице на терапији тада нам највише прија тишина и психички одмор. Тако да одћутимо. Што се тиче помоћи, најближа породица, моји и супругови родитељи нажалост нису у добром здравственом стању да би могли физички да нам помогну, али имамо психолошку и емотивну подршку од њих", каже она.

Када је ријеч о блиским људима који им нису род, брачни пар Гаћеша је на својој кожи осјетио ону чувену "пријатељи се познају у невољи". У њиховом случају, књига је временом спала на свега три-четири слова јер је управо само толико њих показало емоције, разумијевање, подршку и у лошим и у добрим моментима. Саговорница је захвална Богу на том тесту.

Дјевојчице су прави борци

Како је Марија објаснила, најприје је код Ирис у новембру 2023. године установљена спастична церебрална парализа и лако успорење психомоторног развоја. Њена сестра Инда имала је плућну хеморагију и таман што јој било боље, добила је сепсу. Међутим, убрзо се сазнало да и она има парализу. На крају су љекари исто утврдили и за Ирину. Само је Ина била добро. Огромна помоћ мами и тати и "десна рука" својим сестрицама, је петогодишња Искра.

"Искра је права старија сестра иако само двије и по године старија. Јако је брижна, иде са њима на терапије, гледа шта терапеут ради па онда она то примењује", прича поносна мама, преноси "Телеграф".

До када требате замијенити новчанице које се повлаче из употребе

До када требате замијенити новчанице које се повлаче из употребе

Од како су у августу 2022. дошле својој кући, код маме, тате, и секе Искре, са њима су рађени физикални третмани у кућним условима а од јесени 2023. године оне посјећују установе за физикалну медицину и рехабилитацију.

Како Марија каже, предстоји им наставак лијечења трансплантацијом матичних ћелија као и рехабилитациони третмани на клиникама у иностранству.

Како помоћи?

Да би Инда, Ирис и Ирина биле подвргнуте трансплантацији матичним ћелијама, терапијама, као и раду са логопедом и дефектологом, брачном пару Гаћеша је потребна финансијска помоћ, што можете урадити слањем порука или уплатама на рачун пружити подршку.

СМС из Србије, садржине 1637, треба слати на број 3030.

Уплатом на динарски рачун:

160-6000001908129-20

Уплатом на девизни рачун:

160-6000001909212-69

Пратите нас и путем Вибера

  • 14:00 Филм (Р)

    '' Филм (Р)

  • 15:30 Преко Атлантика (Р)

    Преко Атлантика (Р)

  • 16:30 Вијести у 16:30

    Први преглед најважнијих вијести из земље, региона и свијета сваки радни дан.

  • 16:40 Народ Прича (Р)

    Народ Прича (Р)

  • 17:00 Одметница (Р) (12+)

    Одметница (Р) (12+)

  • 17:50 Емисија: Тајне музеја

    '''Емисија: Тајне музеја