Подаци забрињавајући

Грађани у БиХ антибиотике посуђују од комшија и сами одређују дозе

  • Извор: Кликс
  • 14.04.2025. 11:32

Антибиотици су спасили милионе живота, али њихова погрешна примјена довела је до појаве антимикробне резистенције, као једне од највећих глобалних пријетњи јавном здравству. На то није имуна ни БиХ, у којој се антибиотици узимају на своју руку, без размишљања о посљедицама.

Откриће антибиотика кроз историју је спасило милионе живота, а само у прошлом вијеку се очекивано трајање живота у развијеним земљама продужило с мање од 50 на 85 година, док се глобално животни вијек продужио за неких 16 година. Осим антибиотика, томе су допринијела и открића вакцина те питка вода.

Међутим, специјалиста медицинске микробиологије с паразитологијом и шеф Од‌јела за хуману микробиологију Завода за јавно здравство ФБиХ Маја Остојић, у разговору за Кликс каже да смо данас све више свјесни да губимо антибиотике и то због њихове претјеране употребе и злоупотребе. Како наглашава саговорница, управо из тог разлога већина бактерија постаје отпорна на антибиотике.

Велика недјеља почиње данас: Сваки дан важе одређена правила и обичаји

Велика недјеља почиње данас: Сваки дан важе одређена правила и обичаји

“Антимикробна резистенција је једна од највећих глобалних пријетњи јавном здравству, сигурности хране и развоју, а предвиђа се да ће до 2050. године број умрлих од ових инфекција бити већи него број умрлих од рака. Разлог овоме је претјерана употреба и злоупотреба антибиотика како у хуманој, али и у ветеринарској медицини те у околишу”, каже Остојић пише Кликс.

Нажалост, Босна и Херцеговина није изузетак у контексту неправилне примјене те злоупотребе антибиотика.

Комшију погодио са три хица: Одређен притвор убици из Милића

Комшију погодио са три хица: Одређен притвор убици из Милића

“Код нас се антибиотици прописују више него што је потребно. Љекари су често под притиском пацијената да им пропишу антибиотик, када он заиста није потребан, а и сами љекари га пропишу некада у страху да нешто не пропусте. Осим тога, код нас је, у неким срединама, могуће и купити антибиотик у апотеци без љекарског рецепта”, истиче Остојић.

Колико год су нам антибиотици корисни и незамјењиви у лијечењу бактеријских инфекција, толико су потпуно беспотребни у третирању прехладе, грипа, ковида, оспица, водених оспица и других вирусних болести.

Наредних дана нестабилно вријеме са прљавом кишом и љетним температурама

Наредних дана нестабилно вријеме са прљавом кишом и љетним температурама

“Дакле, уколико имамо доказану бактеријску инфекцију те урађену осјетљивост дотичне бактерије на антибиотике, онда свакако треба употријебити антибиотик. Све остало је погрешно и доводи до стварања антимикробне резистенције”, упозорава саговорница портала Кликс.

Управо о антимикробној резистенцији у посљедње вријеме се изузетно много говори, а ријеч је о природном процесу, којим се бактерије прилагођавају условима околиша.

Постоји више механизама стицања резистенције бактерија на антибиотике, али све их можемо свести под заједнички називник да бактерије промијене своју структуру и антибиотици више не д‌јелују на њих. Међутим, погрешном употребом антибиотика, овај природни процес се знатно убрзава. Људи на различите начине погрешно користе антибиотике, или их користе када уопће нису потребни, или се користе прекратко вријеме, у премалој дози… Свакако није добро користити ни премало, а нити превише антибиотике”, каже Остојић.

Муку мучите са воћним мушицама? Ова мјешавина ће их отјерати

Муку мучите са воћним мушицама? Ова мјешавина ће их отјерати

Завод за јавно здравство ФБиХ већ неколико година заредом, организује дане обиљежавања свјесности о антибиотицима, а у једној од њих је проведена анкета међу случајним пролазницима на улицама Мостара. Анкетом је обухваћено 500 испитаника, што је релевантан број, а Остојић наводи да су резултати поражавајући.

“Наши људи су узимали антибиотике за вирусне болести (грипу и Covid), куповали су их у апотекама, посуђивали од комшија, не би узели прописану дозу, него би остављали за други пут… Углавном, закључак свега је био да морамо проводити континуирану едукацију становништва о употреби и злоупотреби антибиотика”, истиче Остојић.

Антибиотску резистенцију бактерија, нажалост, није могуће неутралисати, а једино рјешење овог проблема је у откривању нових извора медикамената.

Из исхране избацио само двије врсте намирница: Кувар изгубио 89 килограма за 8 мјесеци

Из исхране избацио само двије врсте намирница: Кувар изгубио 89 килограма за 8 мјесеци

“Морамо споменути да од осамдесетих година прошлога стољећа, нити један нови антибиотик није откривен, тако да је потребно што више улагати о нова истраживања, синтетизирати неке нове антибиотике, јер бисмо могли доспјети у постантибиотско доба”, упозорава Остојић.

Од‌јел за хуману микробиологију Завода за јавно здравство ФБиХ, поред редовних санитарних прегледа, већ другу годину заредом у свом лабораторију врши молекуларну дијагностику респираторних инфекција у сврху надзора над вирусима грипе, САРС-ЦоВ-2 и РСВ.

Планови су да у наредном периоду уведе сцреенинг на вирусе које преносе комарци (вирус Западног Нила) те молекуларну дијагностику бактерије Legionella пнеумопхила у воденим системима.

Наша пјевачица имала само 15 када јој је професор математике узео невиност: ''Било је грубо''

Наша пјевачица имала само 15 када јој је професор математике узео невиност: ''Било је грубо''

Овај од‌јел велику пажњу посвећује и едукацији становништва, посебно ученика и студената, а тренутно је у фокусу биосигурност. Кроз дводневну радионицу, ученици од шестог до деветог разреда Шесте основне школе у Мостару имали су прилику послушати презентацију на тему антибиотика и микросвијета уз практичну вјежбу израде осјетљивости бактерија на антибиотике.

Од стручњака су могли чути и веома корисне информације о утјецају микропластике на здравље те хуманом папилома вирусу (ХПВ) и могућностима вакцинације, која је од изнимне важности у заштити од могућег карцинома грлића матернице код жена

Пратите нас и путем Вибера

Тагови:
  • 18:55 Маркетинг

    Блок економско-пропагандног програма.

  • 19:00 АТВ Вијести

    Центална информативна емисија АТВ-а у којој доносимо преглед најважнијих информација и догађаја из земље, региона и свијета тачно у 19 часова.

  • 19:40 Маркетинг

    Блок економско-пропагандног програма.

  • 19:42 Спорт

    Преглед најважнијих дневних спортских дешавања и информација из земље, региона и свијета.

  • 19:49 Маркетинг

    Блок економско-пропагандног програма.

  • 19:50 Временска прогноза

    Преглед временских и биометеоролошких прилика у земљи и региону.