Након што је објављен снимак змије која је виђена код Ваљева, Еколошко друштво Градац, које је и објавило овај видео, саопштило је за "Телеграф" да је ова појава нормална за ово доба године.
Џиновски поскок снимљен је тик уз ријеку Градац како се мигољи по топлом камену и завлачи између гранчица - тотално се стопила са околином, те се на први поглед и не види.
"Ово је њихово станиште, и сваке године у овом периоду има змија. Ми смо издали упозорење грађанима и туристима да обрате пажњу и буду пажљивији. Крајем априла је сезона парења и сада су заступљеније близу водених подручја. Конкретно овај примјерак је дугачак око 80 центиметара", рекли су за "Телеграф.рс" испред Еколошког друштва Градац.
Наиме, иако змија изгледа као да је много велика, објашњавају да ово ништа није неуобичајено, те да их има сваке године.
Иначе, поскок је најраспрострањенија змија отровница у Србији. Познато је да преферира осунчана мјеста, па се најчешће налази на осунчаним дијеловима храстових шума, у кањонима и клисурама, а може се попети и на дрво висине два метра. У Србији настањују подручје јужно од Саве и Дунава.
Најчешће је има у брдским и планинским крајевима, воли камењар, сува станишта, сунчане падине, пропланке са жбуњем, каменоломе, ивице шума.
Појављује се када крену топлији дани, излазе из зимског мировања, врло су активне ујутру и предвече, када није превише вруће. Најопасније су у топлим, сунчаним данима кад леже на путељцима, камењу, пропланцима.
Често се крије у ниској трави, испод камења, у шибљу, али она не јури људе, напада само ако је угрожена, ако је случајно човјек нагази или изненади. Она се добро камуфлира, а за њу су карактеристичке цик-цак шаре по леђима.
Туристима се савјетује да у предјелима гдје их има, у природи носе затворене ципеле и дуже панталоне, да гледају гдје стају, а посебно ако се крећу по каменитим стазама и шуми.