Централна банка БиХ за 11 мјесеци ове године уништила је више од 10 милиона новчаница, укупне вриједности веће од 400 милиона марака, као и скоро 12.000 комада кованог новца, вриједности веће од 22.000 марака.
Како су из Централне банке БиХ за "Независне новине" прецизирали, укупно је уништено 10.188.745 новчаница, укупне вриједности 408.910.820 КМ, што је у односу на исти период прошле године више за 742.960 новчаница.
"Посматрано по вриједности уништених новчаница, мање је уништено за 1.424.660 КМ", наводе из Централне банке БиХ.
Међу уништеним новчаницама највише је оних које су похабане, односно које су због употребе дотрајале, па им је знатно смањен квалитет папира и боја, односно својим изгледом нису подобне за даљи оптицај.
"Са друге стране, оштећене новчанице су новчанице са различитим видовима оштећења, као на примјер новчанице подеране на два или више дијелова и залијепљене љепилом, новчанице којима недостаје један или више дијелова, исцртане новчанице, новчанице оштећене масноћом, бојом или новчанице коју су нагорјеле, прогорјеле, нагризене и слично", објашњавају они.
Осим новчаница, уништене су и кованице, тачније 11.841 комад кованог новца, укупне вриједности 22.258,75 КМ. У поређењу с истим периодом лани, количински је уништено мање кованица за 154 комада, док је по вриједности уништено више за 6.818,40 КМ.
"Оштећени ковани новац је новац који је искривљен, окрњен, нагризен, односно који је изгубио аутентични облик", наводе из Централне банке БиХ за "Независне новине".
Они наглашавају да је битно истаћи да подаци о уништеним новчаницама могу варирати по годинама, због тога што на ове податке утиче много фактора, као што су: запримљене количине готовог новца неподобног за оптицај од комерцијалних банака, повећање броја оштећених новчаница из одређеног разлога, количине примљене на замјену од физичких лица, повлачење новчаница из оптицаја и слично.
Иначе, из Централне банке БиХ објашњавају да неприкладну валуту повлаче из оптицаја, уништавају и замјењују новчаницама и кованим новцем Централне банке.
"Одлуком о поступању с новчаницама и кованим новцем конвертибилне марке који је неподобан за оптицај и оштећеним новчаницама ефективног страног новца, утврђене су особине и карактеристике, као и начин поступања с новчаницама и кованим новцем конвертибилне марке који је неподобан за оптицај и оштећеним новчаницама ефективног страног новца", наводе и додају да посредством трезора, својих главних јединица и филијала, у редовном пословању преузимају од комерцијалних банака готов новац КМ који је неподобан за оптицај, а тако запримљен новац се у цјелости машински контролише у Централној банци.
"Централна банка такође прима оштећене новчанице и кованице КМ од физичких лица која поднесу захтјев за замјену у случају већих оштећења новчаница и кованица КМ уколико су испуњени услови који су прописани да би се замјена извршила. Коначно, новац неподобан за оптицај уништава се на високо софистицираним машинским системима", објашњавају из Централне банке БиХ.