Руска економија ће ове године порасти и надмашити претходне прогнозе захваљујући растућим цијенама нафте уз помоћ којих превазилази санкције Запада, цитира британски "Телеграф" истраживање Европске банке за обнову и развој.
Континуирано повећање цијена нафте након смањења производње значајно је подстакло руску економију, за коју се сада предвиђа да ће ове године порасти за 1,5 одсто.
Европска банка за обнову и развој, која је у власништву 71 државе и двије ЕУ институције, ревидирала је процјене из маја у којима је навела да ће руска економија доживијети пад од 1,5 одсто.
Њихови аналитичари су погрешно процијенили да ће западне санкције Москви, укључујући ограничење цијена за извоз нафте, бити "ефикасније у ограничавању раста".
"Али приходи од нафте су подржани растућим цијенама нафте и способношћу Русије да надокнади утицај санкција извозом на нова тржишта", наводи се у саопштењу.
Цијене нафте порасле су за 30 одсто од јуна након дуготрајних резова у снабдијевању од стране организације држава произвођача нафте ОПЕК и његових савезника (ОПЕК+ чија је чланица Русија). Цијена нафте сада се приближава 100 долара по барелу.
Саудијска Арабија и Русија, други и трећи највећи извозници нафте на свијету, продужили су добровољно смањење производње до краја године.
Г7 и Аустралија су крајем прошле године договориле ограничење цијене руске сирове нафте поморским путем од 60 долара по барелу, док су ограничења цене од фебруара примјењивана и на нафтне деривате.
ЕУ, Британија и САД су међу државама које су "зауставиле све увозе тог типа", пише "Телеграф", што је Русију подстакло да више извози у државе попут Кине и Индије.
Европска банка за обнову и развој је навела да се тренутно предвиђа да ће у 2024. руска економија додатно порасти.
"Изгледи за 2024. значајно ће зависити од развоја сукоба у Украјини и западних санкција, у овом тренутку предвиђамо раст од 1 одсто", саопштили су из банке.
Како се предвиђа, остале економије у централној Азији и на Кавказу, попут Јерменије, Азербејџана и Грузије, такође ће имати користи од економског раста Русије.
Банка је саопштила да је то због посредничке трговине са Москвом и високог нивоа миграције у Русију. Британски лист изненађено примјећује да то "значи да људи из тих земаља и даље емигрирају у Русију упркос рату".