Lignje, hobotnica, rižoto s morskim plodovima, file orade ili brancina.
Bilo bi očekivano da su neka od ovih jela najpopularnija u restoranima kraj mora. Ali, u restoranima na hrvatskom ostrvu Brač kao jedno od glavnih jela nude ćevape.
Cijene porcije ćevapa u restoranima kraj marine koštaju i do 35 maraka (odnosno i do 18 evra), dok se u konobama mogu naći i za manje novca – 12 evra.
"A, ne mogu ja izbaciti nešto što ide k'o ludo. Stranci, Nijemci i Italijani su ludi za ćevapima, ono, njima vam je balkanska kuhinja nešto posebno. Ludi su za njom", kaže za "Buku" vlasnica jednog ugostiteljskog lokala na Bolu.
Cijene u Hrvatskoj su godinama u porastu, pa je ljetovanje na obalama ove države skupo i Hrvatima, a zbog cijene transporta do kopna, cijene su posebno visoke na ostrvima.
Tako su cijene u marketu na ostrvu, više nego li u nekim razvijenijim državama Evrope.
Krema za sunčanje košta 20 evra, za 700 grama Nutelle morate izdvojiti 6,49 evra, za limenku Heineken piva u marketu platićete 1,99 evra. Pakovanje Zdenke košta 5,44 evra, pakovanje President rezanog sira košta 5,44 evra. Za kilogram Deluxe šunke trebate izdvojiti 46,56 evra, a pakovanje od 100 grama košta 4,19 evra.
Gavrilović graničarska kobasica od 80 grama košta 2,39 evra, odnosno potrebno je izdvojiti 29,87 za kilogram.
Pašteta Argeta u marketima na ostrvu Brač košta 1,69 evra.
Kada su u pitanju restorani, za obrok za dvije osobe potrebno je izdvojiti od 50 do 100 evra.
Porcija rižota košta od 14 evra u konobama, do 20,50 evra u restoranima. File lubina košta i do 30 evra, a prosječna cijena bifteka je od 30 do 40 evra.
Hrvatska je obala odavno postala preskupa za građane zemalja Zapadnog Balkana, a ni za građane Evropske unije nije pristupačna.
Većina ovdašnjih turista su stranci pa se osoblje u kafićima i restoranima obraduje kada čuje da gosti pričaju domaće jezike.
Osoblje u ugostiteljstvu pretežno je iz Srbije i BiH, dok u nekim dijelovima Hrvatske poput Cavtata među radnom snagom prednjače građani Sjeverne Makedonije.