Њемачка ни љетос није успјела да ухвати привредни замах и потонула је у рецесију.
То је саопштио у понедељак савезни завод за статистику.
Према подацима без сезонских и инфлаторних утицаја, бруто домаћи производ је од почетка јула до краја септембра био 0,1 одсто мањи него у трећем кварталу 2022.
Економисти и влада сада очекују да ће Њемачка и ову годину остати у минусу и да ће опоравак почети тек догодине.
У првом кварталу БДП је још растао, макар за крхких 0,1 одсто, а у другом је стагнирао. Љетос је попустила приватна потрошња и то је надјачало позитивне импулсе из индустрије наоружања и аутомобила.
Инфлација, мада попушта, остаје снажна кочница привредном опоравку, наводе статистичари, јер еродира куповну моћ потрошача и њихову вољу да троше.
"Упркос повлачењу инфлације очекујемо спор опоравак приватне потрошње, јер потрошачи су надаље неповјерљиви," оцијенили су економисти Дојче банке.
Међугодишња стопа инфлације у септембру је пала на 4,5 одсто, после 6,1 одсто у августу - али храна је поново поскупила.
Друга важна кочница су камате. Наиме, централне банке, па и европска, инфлацију сузбијају хлађењем тражње тако што повећавају камату. То диже цијену кредитима, а потрошња и улагања су колетерална штета.
Највећа жртва велике камате, која је притом стигла уз огромно поскупљење материјала, у Њемачкој је сектор станоградње.
Коначно, извозно оријентисана њемачка привреда трпи и због слабости свјетске економије.
Упркос свему, расположење у њемачкој привреди се у октобру разведрило, први пут од априла. У важној мјесечној анкети економског института Ифо, домаће фирме су позитивно оцијениле како тренутно стање, тако и пословне изгледе предстојећих мјесеци.
Водећи економски институти очекују да ће Њемачка годину завршити са рецесијом од 0,6 одсто. Почетком године прогнозирали су слаб раст од 0,3 процената. За 2024. сада прогнозирају раст од 1,3 одсто.
Влада, пак, очекује нешто умеренији пад БДП од 0,4 одсто у овој години, док јој се очекивања за идућу поклапају са процјенама економиста.
"Дотакли смо дно ... и сада иде на боље," рекао је недавно министар привреде Роберт Хабек.