Чак 3.000 марака мјесечно, уз топли оброк, уплату свих доприноса, смјештај те друге погодности, могао би зарадити кувар који се запосли у једном ресторану у Стоцу.
Толику плату, уз додатну награду током љетне сезоне, у огласу је понудио угоститељ Ибрахим Батан Бузаљко.
Уз силне симпатије јавности које је побрао објавом таквог огласа, Бузаљко већ мјесец дана није успио пронаћи кувара. А потребно му их је четворо.
Како је испричао, хроничан недостатак кувара, и уопште особља, у угоститељском сектору све је израженији.
"То је страшан проблем, вјерујте, а све сам покушао. Интереса и упита за оглас је било, има и даље, али некако као да сви бјеже од одговорности. Правог, професионалног кувара је, изгледа, немогуће наћи, поготово у Херцеговини", испричао је он.
Непојмљиво му је да образовање не прати тржиште рада, па је као примјер указао на чињеницу да у Стоцу од двије средње школе ниједна не образује ученике за занате и она занимања која су дефицитарна.
Његов примјер није једини. Штавише, као никада раније у Херцеговини је кренула права помама за куварима, конобарима, рецепционарима, собарицама…
Давор Крешић, познати неумски хотелијер, рекао је да је још у новембру прошле године огласио радна мјеста за ову сезону.
"То је огроман и код нас заправо стандардни проблем. Не можете очекивати куваре, конобаре и слично из, на примјер, Мостара, Међугорја, Сарајева, јер све су то туристичка мјеста, а скоро подједнако тог кадра недостаје и њима. Новац није проблем, плате које се нуде су заиста високе, али, једноставно, те радне снаге нема", рекао је Крешић за "Аваз".
Умјесто да се, како је нагласио, бави продајом и маркетингом, тренутно је присиљен фокус држати на тражењу кадра.
"Нема друге, изгледа, већ да увозимо радну снагу из Непала и Бангладеша", додао је он.
Најтраженија занимања
Занимљиво је да су, према посљедњим подацима Федералног завода за запошљавање, кувари међу најбројнијим занимањима у многим кантонима.
Највише их је у Тузланском кантону, и то 1.102, затим у Зеничко-добојском, гдје их је 781, а у Херцеговачко-неретванском на бироу се води 697 кувара. Како су казали, поставља се питање вођења такве евиденције и уопште сврхе.
У оквиру истраживања тржишта рада за ову годину међу најтраженијим занимањима 3. и 4. степена ССС-а су продавачи/трговци, конобари, бравари, вариоци, кувари, возачи камиона, шивачи, столари…
Исказана је велика потражња за помоћним радницима у производњи и радницима за једноставне послове.