У породици Шишић, клесарски занат насљеђује се са кољена на кољено. Никола је трећа генерација која се бави обрадом камена. Док студира, планира проширење производње, зато је конкурисао на Јавни позив града Требиња за додјелу новчане подршке за самозапошљавање. Каже средства ће уложити у нову опрему.
У породици Шишић, клесарски занат насљеђује се са кољена на кољено. Никола је трећа генерација која се бави обрадом камена. Док студира, планира проширење производње, зато је конкурисао на Јавни позив града Требиња за додјелу новчане подршке за самозапошљавање. Каже средства ће уложити у нову опрему.
„Ја сам трећа генерација Шишића, мој прадјед се бавио, па дјед и сад ја. Бавим се три године самостално обрадом камена и ова субвенција ће ми доста значити за набавку опреме,како би се побољшао и повећао производни капацитет и олакшао себи посао“, каже нам Никола Шишић.
Своје последње дане на Заводу за запошљавање одбројава 60 предузетника. Драгана планира средства да уложи у набавку стоматолошког апарата за рад за дјецу са посебним потребама, Јована покреће едукативни центар за дјецу, а Марко отвара радионицу за обраду метала. У зависности од пројекта, додијељена су бесповратна новчана средства од 20-40 хиљада КМ.
„Ова средства користим за отварање специјалистичке ординације. Прије свега за набавку апарата, који је са инфлациону седацију. Он служи за рад са дјецом са посебним потребама, за стоматолошке услуге које се раде за такву дјецу. Може да се користи и на одраслим особама, у случају када имај изражене страхове, нагоне за повраћање“, рекла је Драгана Окука.
„Отворила сам већ самостално предузетништво, била сам на бироу. Завршила сам Пољопривредни факултет у Новом Саду, нисам радила у струци. То је заправо практична наука за дјецу од 3 до 12 година, кроз различите јако забавне експерименте“, прича Јована Ђајић.
„Имам искуства у обради метала, у том послу сам већ 10 година. Ово је значајно доста. Олакшаће ми, посао је такав какав јесте, има доста улагања“, наводи Марко Орбовић.
На Јавном позиву бодовало се све, највише иновативности и бизнис план. Највише пријава стигло је из услужних области, али и нових занимања, којих до сада није било у Требињу. Ово је рекордан износ буџетских средстава који једна локална заједница издваја за самозапошљавање, каже градоначелник Мирко Ћурић.
„Имамо два примјера услуге кол центара што је занимљиво, онлајн трговина и куповина, све су те дјелатности допуштене правилником о оснивању самосталне предузетничке радње. Нема бојазни да ће доћи до било каквих злоупотреба“, истакао је Бојан Вучуревић, начелник Одјељења за предузетништво Града Требиња,
„Конкретно износ средстава је више око милион КМ, за ових 60 људи у почетку иде 60% исплате, након годину дана 25%, а онда када се заврши након 24 мјесеца тај пројекат, онда преостали дио средстава. Оно што је до сада била пракса сви они који се самозапосле преко града или завода ако испуне све услове опет добијају нашу подршку, да ли је то нека бранша коју ћемо подржати преко неког пројекта или из буџета града, мање је важно колико је важно да људи који желе да раде имају нашу подршку“, казао је Мирко Ћурић, градоначелник Требиња.
Развојна агенција града Требиња, Подручна привредна комора и Завод за запошљавање учествовали су у креирању овога пројекта заједно са требињском Градском управом. Пројекат ће се реализовати двије године.