М.Ј. (22) из Малошишта која је 12. децембра своју тек рођену дјевојчицу бацила у контејнер испред своје куће, починила је кривично дјело убиство дјетета при порођају у покушају за шта Кривични законик предвиђа казну затвора од шест мјесеци до пет година.
Основно јавно тужилаштво у Нишу које води истрагу незапамћеног случаја, овим поводом се огласило и саопштило да су се у радњама ове дјевојке стекла обиљежја овог кривичног дјела.
Међутим, да би ова дјевојка била кажњена за заиста бруталан чин према новорођенчету, неопходно је да се вјештачењем њене урачунљивости установи да је била свјесна својих радњи и посљедица својих поступака. Уколико вјештачење потврди наводе њене родбине и комшија, да је двадесетдвогодишњакиња заостала у душевном развоју не само што ће избјећи затворску казну него ће се и она третирати као жртва и то кривичног дјела обљуба над немоћним лицем за које ће одговарати отац њеног дјетета, преноси Телеграф.
Кривични законик у члану 179 предвиђа да “ко над другим изврши обљубу или са њом изједначен чин искористивши душевно обољење, заостали душевни развој, другу душевну поремећеност, немоћ или какво друго стање тог лица усљед којег оно није способно за отпор, казниће се затвором од пет до дванаест година”. Међутим, у овом случају мушкарац који је сексуално злоупотријебио дјевојку могао би да иза решетака проведе чак 15 година. У ставу 2 истог законског акта наводи се да “ако је усљед дјела из става 1. овог члана наступила тешка тјелесна повреда немоћног лица или ако је дјело извршено од стране више лица или на нарочито свиреп или нарочито понижавајући начин или је учињено према малољетнику или је дјело имало за посљедицу трудноћу, учинилац ће се казнити затвором од пет до петнаест година“.
Братислав Тимотијевић, дугогодишњи инспектор нишке полиције сада у пензији каже да ако су тачни наводи из медија да је дјевојка имала потешкоћа у душевном развоју, нема сумње да постоји ово кривично дјело.
"Када је у питању немоћно лице, што је како сам чуо овдје случај, битно је знати да пристанак дјевојке не искључује одговорност особе која је са њом имала сексуални однос. Њен пристанак чак није ни олакшавајућа околност за починиоца јер жртва није на том нивоу психичког развоја да би могла самостално да доноси одлуке. Сваки сексуални контакт са психички заосталом особом од стране особе стабилног душевног здравља представља биће кривичног дјела обљуба над немоћним лицем. Једино да је и мушкарац, у овом случају отац дјетета такође заостао, то може да се узме у обзир као олакшавајућа околност“, објашњава Тимотијевић.
Како каже за ово дјело прописане су строге казне јер је увијек учињено са умишљајем.
"Онај ко врши ово кривично дјело у највећем броју случајева свјестан је својих радњи и посљедица својих поступака док жртва то није. Дакле, за постојање овог дјела је битно да је жртва у таквом психичком стању да не може да схвати значај својих радњи а још мање посљедица које могу наступити што се овдје и десило. Потенцирам, да се извршиоци ових дјела најчешће бране постојањем пристанка жртве, који је у овом случају потпуно ирелевантан. Пристанак жртве није ни од каквог значаја јер она не зна шта јој се дешава и какве су посљедице. Строге казне прописане за ово дјело треба да буду наук свима онима који злоупотребљавају стање оваквих особа ради задовољавања својих сексуалних нагона“, закључује Тимотијевић.
Док истрагу убиства дјетета при порођају у покушају води Основно јавно тужилаштво у Нишу, надлежност за поступање код кривичног дјела обљубе са немоћним лицем је у рукама Вишег јавног тужилаштва. Мада се ова правосудна институција овим поводом још није огласила, све указује да истражне радње које спроводе њихове колеге из Основног јавног тужилаштва, треба да обезбиједе доказе и за процесуирање оца дјетета, односно извршиоца обљубе са немоћним лицем.
На то указује што је постељица породиље узета ради ДНК вјештачења, мада би с обзиром на то да је дијете пронађено, и његов биолошки материјал могао бити упоређен са потенцијалним осумњиченим да је отац бебе. У овом случају, полиција не би требало да има тежак посао да пронађе особу која је одговорна за трудноћу М.Ј. јер су и њени родитељи и родбина, али и комшије, виђали мушкарце који су улазили у њену кућу без иједног рационалног разлога за посјету неке друге врсте.
Њена мајка Ј.Ј. је казала да је на полицијском саслушању означила као оца дјетета, радника дољевачког комуналног предузећа који је са својим колегама био задужен за одржавање хигијене, па и пражњење контејнера у којем је тек рођена беба завршила. Свједок који би такође могао да буде полицији веома користан је и њихов близак рођак и комшија Б.Ј. који је казао да је дјевојчиног оца упозоравао да не прима те мушкарце у кућу и нагласио да је дјевојка од дјетињства душевно заостала те да јој се стање погоршавало јер се уопште није лијечила. За то је окривио њеног оца јер, како је казао, није дјевојци обезбиједио ни лична документа, а камоли здравствену књижицу, што је потврдила и њена мајка Ј.Ј.
И комшија са којим су медији имали прилику да разговарају Миодраг Миленковић, такође је потврдио да су дјевојку стално “посјећивали” мушкарци из дољевачког комуналног предузећа, да је она има психичких проблема те да цијела породица живи у изузетно тешким условима.
Обљубу над немоћним лицем као једно од најтежих кривичних дјела из корпуса дјела против полних слобода, препозната је и у најновијем приједлогу измена Кривичног законика због чега би, ако буде усвојен, извршиоци могли да буду осуђени и на доживотну робију. У овом конкретном случају то није могуће јер се на извршиоце примјењује закон који је важио у вријеме извршења дјела.
Да подсјетимо, новорођенче је из контејнера извукао Бојан Златановић, који се затекао у близини након чега га је преузела педијатријска екипа дољевачког Дома здравља и транспортовала га у Дјечју интерну клинику у Нишу. Мајка дјетета се такође налази у болници с обзиром на то да се ради о породиљи, одакле ће бити упућена у Психијатријску болницу у Горњој Топоници, на вјештачење.