Охридско језеро, које се налази на УНЕСКО листи Свјетске баштине, а које се простире између Сјеверне Македоније и Албаније, у опасности је од загађења, претјераног излова рибе и урбаног развоја, упозоравају стручњаци и надлежно тијело Уједињених нација.
Једно од најстаријих језера у Европи станиште је око 200 јединствених врста, укључујући ријетке врсте пастрмке. Ова природна љепота је и значајна туристичка атракција и извор прихода за Сјеверну Македонију и Албанију.
УНЕСКО је, такође, упозорио Скопље и Тирану да нису увели мјере за рјешавање постојећих еколошких пријетњи и спречавање нових.
У извјештају за 2024. раније ове године, УНЕСКО је упозорио на лош квалитет урбаног развоја око језера и прекомјеран туризам на обали.
Према званичним подацима, на подручју око Охридског језера, које укључује градове Охрид и Стругу на сјеверномакедонској страни, те Поградец у Албанији, живи око 170.000 људи, што је процијењено повећање од 56 одсто у посљедњих 50 година.
Локалне власти кажу да су улагања у канализациони систем, изграђен 1980-их, потребна јер више не може поднијети мноштво туриста који хрле на језеро као јефтинију алтернативу мору.
Еколози такође упозоравају, да су ријеке које се улијевају у Охридско језеро и мања обална насеља стални извори загађења језерске воде.