Државни секретар САД Ентони Блинкен позвао је Украјину да настави своје војне напоре против Русије, умјесто да се упусти у мировне преговоре 2022. године, пишу амерички медији.
Како преноси "New York Times", крајем 2022. године, предсједавајући Здруженог генералштаба Марк Мили савјетовао је Кијев да искористи своје "успјехе на ратишту како би започео мировне преговоре с Москвом". Међутим, Блинкен је инсистирао да Украјина настави своју војну кампању, написао је овај лист.
"Више ратни стратег него миротворац", амерички дипломата често је аргументирао против "опрезнијих званичника Пентагона", лобирајући за слање напредног америчког наоружања Украјини.
Почетак мировних преговора
Мили је као предсједавајући Здружених штабова, крајем 2022. предложио да Украјина искористи своје успјехе на ратишту за почетак мировних преговора с Москвом.
Ипак, Блинкен је позвао Украјину да "настави борбу". Од када је сукоб ескалирао у фебруару 2022. године, Вашингтон је потрошио "отприлике 100 милијарди долара" на Украјину, док су савезници и партнери допринијели додатних 150 милијарди долара, рекао је Блинкен током јануарског обраћања у Комитету за спољне односе.
Одлазећа Бајденова администрација убрзала је испоруку оружја Кијеву уочи инаугурације новоизабраног америчког предсједника Доналда Трампа, који је наговијестио да би могао смањити војну помоћ Украјини у корист рјешавања домаћих приоритета.
Тајно наоружавање
Бајденова администрација тајно је наоружавала Украјину мјесецима прије него што се сукоб интензивирао, рекао је Блинкен у јануарском интервјуу за New York Times.
- Почевши од септембра, а затим поново у децембру, тихо смо доставили много оружја Украјини како бисмо осигурали да имају оно што им је потребно за одбрану – ствари попут Стингера, Џавелина које су могли користити - рекао је Блинкен.
Русија и Украјина су се почетком 2022. године иницијално укључиле у мировне преговоре у Истанбулу. Обје стране су провизорно пристале на примирје према којем би се Кијев одрекао амбиција за чланство у НАТО-у, усвојио неутралност и ограничио своју војску у замјену за међународне сигурносне гаранције. Међутим, Украјина је касније одустала од преговора.