Јапанска полиција данас је саопштила да је кинеска хакерска група Мирорфејс повезана са сајбер-нападима који су у посљедњих пет година циљали податке о јапанској националној безбједности и високој технологији.
Национална полицијска агенција у Токију саопштила је да је анализа о циљевима, методама и инфраструктури сајбер-напада које је наводно извршио Мирорфејс од 2019. до 2024. године показала да су то били систематски напади повезани са Кином, у циљу крађе података о јапанској националној безбједности и напредној технологији, преноси АП.
Како се наводи, мете тих напада су била министарства спољних послова и одбране Јапана, јапанска свемирска агенција, као и појединци, укључујући политичаре, новинаре, приватне компаније и трустове мозгова у вези са напредном технологијом.
Стручњаци су у више наврата изражавали забринутост због рањивости сајбер-безбједности Јапана, посебно због јачања одбрамбених способности и ближе сарадње са САД.
Мирорфес је наводно слао мејлове са прилозима који садрже вирусе циљаним организацијама, користећи украдене идентитете, наводи полиција.
У имејловима су као предмет често коришћени називи као ''Савез Јапан-САД", ''Тајвански мореуз'', ''Руско-украјински рат“ и ''Слободан и отворен Индо-Пацифик“, а наводно је била укључена и позивницу за студијски панел, референце и листу панелиста.
Даље, кинески хакери су наводно циљали јапанске организације у областима ваздухопловства, полупроводника, информација и комуникација од фебруара до октобра 2023, користећи слабости у виртуелним приватним мрежама да би добили неовлашћени приступ информацијама.
Како се додаје, нападнути су и Јапанска агенција за ваздухопловство и истраживање и лука у граду Нагоји.
Недавно је Јапан ерлајнс био погођен сајбер-нападом на грегоријански Божић, узрокујући кашњења и отказивање више од 20 домаћих летова.