Овогодишњи амерички изборни циклус коштаће скоро 16 милијарди долара, предвиђа непрофитна организација за транспарентност избора Опен Сикретс.
Ова баснословна сума је нпр. равна комплетном БДП БиХ, другим ријечима, оно што је потрошено за кампању током америчких избора, цијела БиХ заради за годину дана.
Амерички УС Њуз пише да чак и након прилагођавања инфлацији, тај предвиђени укупни износ је већи од било којег другог изборног циклуса осим 2020. године, и укључује огромних пет милијарди долара у планираним куповинама од стране специјалних интересних супергрупа.
Тачан укупни износ још није прецизан, а кампање ће вјероватно наставити да раскошно троше до затварања биралишта. Тако се сматра да је кампања Камале Харис коштала више него дупло у односу на ону тима Доналда Трампа.
Предизборни штаб потпредсједнице Харис без проблема је надмашио одбор бившег предсједника Трампа откако је Харис ушла у трку током љета, показују подаци Федералне изборне комисије.
Њена кампања је до сада потрошила више од 800 милиона долара, не укључујући вањску потрошњу супергрупа. То је више него дупли износ од трошкова Трампове кампање, која је коштала близу 360 милиона долара. Ако се додају вањске групе, потрошња постаје још драматичнија. Супергрупе потрошиле су више од двије милијарде долара само у предсједничкој трци, укључујући више од 845 милиона долара на напоре усмјерене против супротстављених кандидата.
Обје стране су уложиле новац у огласе у државама на бојном пољу, а већину свог новца троше на рекламе.
Демократе су укупно потрошиле више од републиканаца на ТВ оглашавање у овом изборном циклусу, али извјештај компаније за оглашавање АдИмпакт показује да је куповина реклама у корист Трампа надмашила потрошњу усклађену са кампањом Харисове у кључним државама у три седмице прије дана избора.
Оглашивачи су резервисали више од 35 милиона долара у рекламама за Трампа у Пенсилванији, у поређењу са око 30 милиона долара у рекламама за Харисову у тој држави. Трампови оглашивачи су такође надмашили своје демократске ривале у Висконсину и Аризони.
Демократе су надмашиле републиканце у многим конкурентским сенатским тркама. Као и у предсједничкој кампањи, изборни одбори демократског Сената су имали тенденцију да троше много више од републиканаца у жестоким тркама.
У Охају, на примјер, актуелни демократски сенатор Шерд Браун надмашио је свог противника Бернија Морена са 4:1 разлике. Изузетак од овог правила је трка за Сенат Тексаса, гдје је актуелни републикански сенатор Тед Круз потрошио скоро исто колико и његов демократски противкандидат Колин Алред.
Да ли се исплатило и колико коме - знаће се ускоро.