Иран неће имати нуклеарно оружје, а амерички предсједник Доналд Трамп задржава право да спријечи да се то догоди, изјавио је државни секретар Сједињених Америчких Држава Марко Рубио.
"Не желимо рат. Не желимо да видимо рат. Ово није предсједник који је водио кампању о покретању ратова. И као што је врло јасно рекао, Иран неће имати нуклеарно оружје и (Трамп) задржава свако право да спречи да се то догоди, али би више волио да се то не догоди", рекао је Рубио за портал Фри Прес.
Он је истакао да је Иран показао да је спреман за разговор, додајући да, ако постоји шанса за мир, САД ће учини све да мира и буде.
"Ако Иран жели цивилни нуклеарни програм, може га имати као што га имају многе друге земље у свијету, што значи да могу да увозе обогаћени материјал. Али ако сами буду инсистирали на обогаћивању уранијума, онда ће бити једина земља на свијету која 'нема програм наоружања', али га обогаћује. Мислим да је то проблематично. Али опет, дајмо миру сваку шансу да успије. Не желим да видим рат. Ни предсједник сигурно не жели да га види", навео је Рубио.
На питање новинара да ли су САД способне да униште нуклеарни програм Ирана, он је рекао да Вашингтон "има опције" али да не жели да до тога дође.
💥US SecState Marco Rubio: "If Iran wants a civilian nuclear program, they can have one, like many other countries." #Boom pic.twitter.com/x0ZFxS1Daz
— Noga Tarnopolsky נגה טרנופולסקי نوغا ترنوبولسكي (@NTarnopolsky) April 23, 2025
''Сада нисмо у фази у којој ћемо упућивати пријетње или било шта слично, јер искрено, ово није предсједник који се кандидовао на обећању да ће започети ратове или оружане сукобе. Зато смо се фокусирали на Украјину, зато водимо ове разговоре са Иранцима. Далеко смо од било каквог споразума са Ираном. Свијесни смо да је тешко", истакао је секретар.
Он је изразио сумњу да иранско руководство зна "како да дође до договора", али и истакао да у Ирану постоји унутрашња политичка динамика, у оквиру које Техеран ради.
Навео је да било каква војна акција у овом тренутку на Блиском истоку може да изазове много шири сукоб.
''То неће бити оно што су људи навикли да виде на телевизији: оборено неколико дронова или стотина бораца. Због тога што је (бивши амерички предсједник Барак) Обама ублажио санкције Техерану, Иран је потрошио милијарде долара на развој војних капацитета, које видимо да се користе, на примјер, у Украјини. Да ли су САД способне да се суоче са свим тим и побједе? Апсолутно јесмо. Мислим да је важно схватити да је много сложеније него што би било прије 10 или пет година", рекао је Рубио.