Bezbrižno brčkanje u plićaku za tren oka može da se pretvori u pakao.
Jedna turistkinja iz Srbije prvog dana ljetovanja stala je na dragon ribu, a svoje iskustvo podijelila je sa korisnicima društvenih mreža, odnosno u grupi "Grčka info".
"Stigli na more na plažu kod Nikitija, prvo kupanje izlazim iz vode i u plićaku stanem na pauk ili dragon ribu. Čitala sam o tome prije dolaska čisto da imam info, mislila sam da je mala vjerovatnoća da se desi. Prvo sam mislila da sam stala na staklo, ali kad je počelo da gori i grči se stopalo znala sam da je ta riba. Bol je stvarno užasan. Mjesto uboda potopite u što topliju vodu koliko možete da izdržite", napisala je jedna djevojka.
Mnogi korisnici su se zabrinuli pa su joj uputili i savjete.
"Može i da se zagruje neki metalni predmet (ključ, metalni upaljač, kašičica...) i stavi na mjesto ujeda", glasi jedan od savjeta.
Kako je djevojka navela na dragon ribu je zgazila tokom prijepodnevnih časova.
"Pišem da se zna gdje ih ima i da što više ljudi zna kako da postupa. Ja sam sve suprotno uradila. Uopšte nisam pomislila da je riba, mlađa djeca krenula da kukaju, muž sa sinom otišao da roni. Bavila sam se djecom dok nije za desetak minuta počelo da gori. Sklonila sam se od djece da se ne uplaše jer se stopalo grčilo i promijenilo boju ja stavljala led jer je gorjelo bukvalno. Tek kasnije sam se sjetila da treba topla voda i ugrejala vodu u šerpi. Bilo je kasno dva dana mjesto uboda i dalje boli, ja sam bila cijeli dan u nekom bunilu i preznojavala se", navela je jedna korisnica koja je prošla kroz slično neprijatno iskustvo.
Pojedini korisnici su je savjetovali da se javi ljekaru.
Ova riba poznata je kao dragon fish, riba zmaj, drakena, iliti weeverfish, a njen otrov je toliko jak da dovodi do paralize govora.
Inače, živi u dubinama ali sve češće se ostvaruje blizak susret sa njom (za one koji je pronađu veoma bolan) u plićacima gdje je skrivena u pijesku ili među kamenjem.
Iskustva kažu da protiv njene bodlje ne pomažu mnogo ni patike za plivanje, jer probija kroz njih.
Drakena je otrovna morska riba iz klase zrakoperki. Ima otrovne žlijezde na prvom leđnom peraju, koje podsjeća na bodlje. Mnogi je svrstavaju u red najopasnijih riba na Mediteranu.
Prilikom uboda, otrov djeluje kao neurotoksin i kao hematoksin, dospijeva u krv i izaziva otok na mjestu uboda, a u nekim slučajevima može da izazove nekrozu kože. Sljedeći simptomi uboda su uglavnom jaka glavobolja, bol u predjelu srca i otežano disanje, a može da izazove i paralizu govora.
Srećom, osim neprijatnosti, neki teži ishodi su vrlo rijetki, čak i kod djece.
Preporučuje se da se mjesto uboda što prije stavi u vodu čija temperatura iznosi od 40 do 42 stepena, prenosi "Kurir".
Zanimljivo je da je otrov ovih riba termolabilan, odnosno da nije puno opasan na temperaturama vode iznad 40 stepeni.
Obavezno se obratiti što prije ljekaru! Postoje razni antibiotici, analgetici koji mogu da ublaže potencijalne probleme po ljudsko zdravlje koje otrov može da izazove.