Ресторан у ком је мјесечно убијано 300 мачака због припреме локалних специјалитета заувијек је затворен.
Пам Куок Доан (37) водио је пет година ресторан у Тај Нгујену на сјеверу Вијетнама.
"Специјалитет од мачјег меса", писало је на натпису испред ресторана са фотографијом црне мачке разрогачених очију у горњем десном ћошку.
Једење мачака релативно је уобичајено у Вијетнаму гдје се њихово месо сматра афродизијаком, амајлијом за срећу, али и суперхраном која јача здравље и штити од ковида.
"Прије него што сам продавао мачје месо послуживао сам нормалну храну и пиће, међутим, приходи нису били довољни да покрију трошкове живота моје породице. Тада сам покушао да продајем мачје месо јер није било ниједног ресторана са таквом понудом у околини", каже отац двоје дјеце.
Једну по једну, Доан би утопио мачке у канту, држећи их штапом. Тешко му је пало сазнање да су неке од животиња које је убијао претходно биле нечији кућни љубимци.
"Било ми је жао кад сам видио како пате током клања. Све је било због новца јер сам морао да зарадим за породицу", додаје Доан који је отац двоје дјеце.
Доан се за помоћ обратио удружењу за права животиња ХСИ која је прошле године започела кампању против трговине мачјим месом у Вијетнаму. Склопио је договор за једнократну помоћ за затварање ресторана спашавајући животе 20 мачака и мачића у кавезима. Програм нуди финансијске подстицаје власницима ресторана с мачјим месом да се пребаце на друге изворе зараде и дају мачке на удомљавање.
Мачке су одведене у центар за спашавање животиња и ускоро ће бити дате новим власницима.
ХСИ је иначе успјешно водила и кампању за затварање два ресторана са псећијим месом у Тај Нгујену.
"Одушевљени смо што затварамо нашу прву трговину мачјим месом у Вијетнаму и надамо се да ће то бити прва од многих јер се све више људи попут господина Доана окреће од ове окрутне трговине", наводе из организације.