Пријетње америчког предсједника Доналда Трампа да ће ускратити федерална средства за катастрофе ако Калифорнија не промијени начин на који управља водама чине се као далека прошлост.
Два дана након тих изјава Трамп је имао само ријечи хвале за ту савезну државу.
- Не може бити златног доба без Голден стејта (златне државе). То је сјајна земља, фантастична - рекао је предсједник у помирљивом тону док је са супругом Меланијом обилазио локације изгорјеле у пожарима широм Лос Анђелеса.
На изласку из предсједничког авиона "Ер форс уан" дочекао га је гувернер Калифорније Гевин Њусом, који га је срдачно загрлио.
Јутарњи лист наводи да, када не бисмо знали ништа о односима ова два политичара, помислили бисмо да су стари пријатељи, а не повремени жестоки ривали.
Али, Трамп, који на први поглед нуди руку помирења и обећава сарадњу у обнови Калифорније, мало значи оним становницима који данас више него икад сањају о отцјепљењу од остатка САД.
Наиме, нова иницијатива за гласање, којом се бирачима поставља питање треба ли Калифорнија да постане независна држава, добила је и службено одобрење за прикупљање потписа.
Ова идеја није нова - то ће бити најмање трећи покушај калифорнијских сецесиониста да остваре Калегзит (Calexit) и прикупе довољно потписа како би иницијатива доспјела на гласачки листић.
Међутим, за успјех ће морати да прикупе 546.651 потпис, што није лак задатак, а рок за предају потписа истиче 22. јула.
Ако се потписи прикупе на вријеме, на гласачком листићу у новембру 2028. биће постављено питање: "Треба ли Калифорнија да напусти Сједињене Америчке Државе и постане слободна и независна држава?". Ако најмање 50 одсто регистрованих бирача изађе на гласање, а 55 одсто њих гласа за, то би било схваћено као "изгласавање неповјерења САД" и "изражавање воље народа Калифорније" за независност.
Али, то не би промијенило тренутну власт у Калифорнији ни однос с остатком САД.
Чак и у случају да прође овај први корак, није јасно хоће ли Калифорнија стварно да постане независна јер би за то био потребан пристанак остатка САД.
Процјењује се да ће организација избора и оснивање нове комисије која ће разматрати одрживост Калифорније као независне државе коштати Американце око десет милиона долара.
Многи становници Калифорније, уморни од тога што их републиканци стално критикују, суверенистичку идеју виде као све привлачнију.
Истраживање Југова из фебруара прошле године показало је да би 29 одсто становника Калифорније подржало независност државе на изборима.
Упркос гласној и финансијској подршци технолошких магната и улагача ризичног капитала из Силицијумске долине, Трамп је успио да освоји мање од 40 посто гласова у Калифорнији која је на крају премоћно припала Камали Харис, његовој супарници поријеклом из те државе.
Затегнути односи између предсједника Трампа и калифорнијских власти, предвођених гувернером Њусомом, снажно утичу на динамику односа између Калифорније и Вашингтона.
Непосредно након Трампове побједе на изборима у новембру 2024. калифорнијски званичници мобилисали су се како би се супротставили републиканске политике по питањима попут репродуктивног здравља и заштите околине.
(Курир)