Ukrajina

Zelenski bijesan: Zabili ste nam nož u leđa

  • Извор: Б92
  • 26.07.2023. 21:50

Rusija je ponovo počela da blokira izvoz ukrajinskog žita iz crnomorskih luka. Osim toga, svakodnevno raketira silose i luke na Crnom moru i Dunavu kako bi potpuno spriječila izvoz.

Blokirano je oko 20 miliona tona žitarica. Iz tog razloga je Evropska unija ustanovila tzv. put solidarnosti, odnosno prevoz žitarica željeznicom ili kamionima kroz zemlje najbliže Ukrajini – Poljsku (uglavnom) i Mađarsku, Rumuniju, Slovačku i Bugarsku.

Ali tu su nastali problemi za lokalne poljoprivrednike. Naime, Brisel je u maju 2022. godine, ne razmišljajući o potrebama tih zemalja, kažu u Varšavi, ukinuo carine i kvote za izvoz ukrajinske pšenice i drugih poljoprivrednih proizvoda.

Zbog toga je pala cijena ukrajinskih žitarica, što je proizvode tih zemalja učinilo nekonkurentnim i izazvalo nezadovoljstvo lokalnih poljoprivrednika.


Svi pričaju o Odesi, ali Rusija je izvela mnogo značajniji napad

Svi pričaju o Odesi, ali Rusija je izvela mnogo značajniji napad

Samo u prvom kvartalu 2023. godine, zbog ove odluke Brisela, Poljska, Mađarska, Rumunija i Slovačka otkupile su skoro 30 odsto ukrajinskih poljoprivrednih proizvoda, piše ruski nezavisni portal "Meduza".

Zbog toga su se pobunili farmeri u Poljskoj, pa su čak lijepili i plakate duž pruge na kojima je pisalo "ukrajinska pšenica, poljsko đubrivo i dizel – uništiće seljaka".

U Poljskoj se na toj platformi pojavilo i udruženje sa političkim ambicijama "Prevareno selo" (Oszukana Vies), koje je izvelo nekoliko akcija blokiranja graničnih prelaza i pruga.

Zbog toga je u Poljskoj, koja inače najviše pomaže Ukrajini (najveća količina naoružanja i druge pomoći Ukrajini isporučuje se preko Poljske), zazvonio alarm, posebno u vladajućoj stranci Pravo i Pravda (PiS), jer su parlamentarni izbori su u jesen.

Njihova najveća izborna baza je upravo seosko stanovništvo, a građanska opozicija je u porastu, pa su "pisci" bili zabrinuti za njihov izborni rezultat. Naime, i poljski dobavljači su počeli da kupuju jeftino ukrajinsko žito, jer transport nije bio ograničen samo na "tranzit", čime su ugrozili sopstvene seljake i počeli su da se stvaraju viškovi koje niko nije htio da kupi.


Opasan virus stigao u region: Registrovani prvi slučajevi

Opasan virus stigao u region: Registrovani prvi slučajevi

Zbog toga je Evropska komisija uvela embargo na ukrajinske žitarice u tih pet zemalja sa "prve linije pšenice" do 15. septembra 2023. godine, a dodatno zahtijevaju da EU snosi određene troškove, ali i da nijedno ukrajinsko žito "ne zaglavi u Poljskoj".

Tako je poljski ministar poljoprivrede Robert Telus, koji je u aprilu zamijenio Henrika Kovalčika zbog novih problema (seljaci su ga gađali jajima kada je došao da "objasni" situaciju), rekao da ova mjera "nije uperena ni protiv koga, posebno ne protiv Kijeva, već je donijeta radi zaštite poljskih seljaka".

To je izazvalo negodovanje u Kijevu, pa je ukrajinski predsjednik Volodimir Zelenski rekao da je to "zabadanje noža u leđa" Ukrajini, u trenutku kada je Rusija istupila iz crnomorskog sporazuma o pšenici i sprečava izvoz ukrajinskog žita morskim putem.

Kako bi ublažila tenzije, Litvanija je predložila da se ukrajinsko žito transportuje preko baltičkih država do njihovih luka - Klaipede i Talina i još nekih luka u Estoniji i Letoniji, piše "Politico".

Poljski premijer Mateuš Moravjecki tvrdi da krivci za novonastalu situaciju nisu Kijev i Varšava, već Brisel, svojim odlukama koje nisu vodile računa o interesima njihovih istočnih članica, ali nezadovoljni seljaci i dalje prstom upiru uglavnom u poljsku vladu.

Moravjecki napominje da bi EU morala da subvencioniše tranzit ukrajinske pšenice i da nadoknadi gubitke.


Poznati banjalučki meteorolog: “Superćelijske oluje još nisu prošle”

Poznati banjalučki meteorolog: “Superćelijske oluje još nisu prošle”

Ministar Telus je zaprijetio da će objaviti spisak poljskih kompanija koje kupuju i preprodaju ukrajinsku pšenicu (zaobilazeći poljske proizvođače), ali će vjerovatno početi predizborna kampanja.

S druge strane, Bukurešt je, na primjer, odlučio da se ukrajinsko žito koje prolazi kroz rumunsku teritoriju ne smije prodavati u Rumuniji i zapečatio vagone.

Kako će se riješiti ova žitna kriza, koja prijeti značajnim političkim preokretima, a Putin namjerava da prijetnju glađu iskoristi kao sredstvo političkog pritiska?

U Sankt Peterburgu počinje samit Rusija-Afrika, koji, kako se čini, od samog starta nije ispunio očekivanja Kremlja. Naime, na sastanak će doći samo 17 šefova država ili vlada, pet zemalja se nije odazvalo, a ostale će predstavljati niži zvaničnici, neki samo na nivou ambasadora. Putin je svakom učesniku obećao privatni sastanak.

Пратите нас и путем Вибера

  • 20:10 Емисија: Прича се

    '' Емисија: Прича се

  • 21:25 Серија: Од јутра до сутра (12+)

    '''' 'Од јутра до сутра' у режији Михајла Вукобратовића заправо је адаптација аргентиске серије 'Успјешни Пелсови', и прати живот иза и испред камера омиљеног ТВ пара, Срне и Марка.

  • 22:10 Серија: Авионџије

    'Серија: Авионџије

  • 22:40 Вечерње вијести

    Преглед најважнијих вијести из земље, региона и свијета.

  • 22:55 Серија: Мућке (12+)

    ''Серија: Мућке (12+)

  • 23:20 Серија: Ред рок (16+)

    ''Серија: Ред рок (16+)