Опасност

Земљотреси пријете европским љетовалиштима: Само је питање кад ће ударити

  • Извор: Телеграф
  • 14.02.2025. 21:08

​Земљотреси пријете европским љетовалиштима: Само је питање кад ће ударити, а ова подручја су посебно осјетљива.

Санторини, познат по својим задивљујућим бијелим селима и живописним туристичким атракцијама, сада је сабласно тих. Због серије земљотреса који нед‌јељама тресу ово острво, улице су празне, а радње затворене.

У понед‌јељак, острво је потресао најснажнији земљотрес у серији од неколико хиљада потреса, а након њега Санторини је претворен у острво духова.

Овај талас сеизмичких немира није карактеристичан за Грчку.

Море се повукло више од 200 метара: Да ли је то повезано с потресима на Санторинију?

Море се повукло више од 200 метара: Да ли је то повезано с потресима на Санторинију?

Посљедњих дана, снажни земљотреси су погодили и друга популарна европска мјеста за одмор, укључујући Хрватску и Напуљ, што је изазвало забринутост за безбједност ових омиљених туристичких дестинација. Необична учесталост и интензитет ових потреса натјерали су мјештане и туристе да се запитају шта могу да очекују у будућности.

Прошлог августа, јачи земљотрес погодио је Лисабон, град који је посљедњих година високо на љествици многих туриста не само из Европе, већ и свијета.

Што је још горе, компјутерски систем португалске агенције за океане и атмосферу срушио се убрзо након што је потрес почело у 5.11 ујутро. Није било извјештаја о повријеђенима, али становници, који су углавном чврсто спавали када се потрес догодио, причали су да су били преплашени, скакали су из кревета и излазили напоље.

Патриша Брито, која живи у центру града, каже да је отишла код родитеља, плашила се да се ради о разорном земљотресу.

Невјероватне сцене на Санторинију: Јауци остављених животиња одзвањају, туристи и даље долазе

Невјероватне сцене на Санторинију: Јауци остављених животиња одзвањају, туристи и даље долазе

"Потрес је трајао око минут, али ја сатима након тога нисам могла да заспим. Многим мојим пријатељима који су осјетљиви је било лоше", рекла је она.

Земљотрес је био магнитуде 5.4 степена Рихтерове скале и био је највећа сеизмичка активност у посљедњих 55 година у континенталном дијелу Португала. Лисабон је био 84 километра удаљен од епицентра, а осјетио се и на Гибралтару, Шпанији и Мароку.

Јак земљотрес који је 1755. године погодио Португал срушио је лисабонске цркве током мисе, покренуо је таласе цунамија преко градских зидина и изазвао пожаре који су трајали шест дана.

Научници процјењују да је магнитуда тог разорног земљотреса била 7.7 у поређењу са 5.4 која се догодила 26. августа.

Шта би земљотрес те величине данас значио за Лисабон?

С обзиром на то да је двије трећине зграда у Лисабону изграђено прије прописа који су уведени осамдесетих година прошлог вијека, штета би могла бити неописива, због чега становници тог града често вјежбају, било да се ради о алармима за цунами који се тестирају у близини градске риве, или школарцима који вјежбају шта да раде у случају потреса.

Када се потреси догоде, становницима многих од ових дестинација се шаљу текстуалне поруке које их подсјећају да воде рачуна на накнадне потресе, држе најважније ствари близу себе и провјере да ли има пукотина, оштећења и мириса гаса гд‌је се налазе.

Можда не желимо да размишљамо о томе, али многе дестинације за одмор су под сталном пријетњом од земљотреса. Стручњаци упозоравају да је само питање времена када ће се још један велики потрес да погоди Јужну Европу.

Афричка тектонска плоча се не зауставља док се креће ка сјеверу и "пријети" јаким потресима.

Истраживање објављено прошлог маја показало је да је климатске промјене повећавају опасност због пораста нивоа мора и јаких олуја које могу да изазову земљотресе и природне катастрофе попут цунамија и клизишта. То значи да су обална подручја на Медитерану посебно рањива.

Ни Велика Британија није безбједна

Чак ни Велика Британија није безбједна. У 19. вијеку, историчар Хенри Томас Бакл је инсистирао да је слобода од земљотреса предуслов за британски економски динамизам, јер би страх обесхрабрио инвестиције.

Чак је тврдио да су земље подложне земљотресима осуђене на менталну заосталост, јер "међу људима бујају осјећања страхопоштовања и беспомоћности, на којима се заснива свако празновјерје".

Без обзира на то, Шкотска има дугу, добро документовану историју малих земљотреса. Мало село Комри је чак постало туристичко одредиште у 19. вијеку за оне који су из радозналости жељели да осјете како је то када "земља тресе".

Земљотреси у Британији су заборављени онда када је Велика Британија почела да гради нуклеарне реакторе шездесетих, без антисеизмичког појачања. Сеизмолози су дали све од себе да подигну свијест код људи.

Током 2010-их, извјештаји о потресима у Ланкаширу били су повезани са хидрауличним фракирањем, које може изазвати земљотресе као и пораст нивоа мора. Влада је ставила мораторијум 2019. године, али страх од несташице горива због рата у Украјини подстакао је захтјеве за његово укидање. Стручњаци још увијек рачунају ризике због ове одлуке.

Земљотреси који пријете јужној Европи су отприлике 100.000 пута јачи од оних који су произведених фракингом у Великој Британији. Владе се ипак ослањају на краткорочна предвиђања да би спријечиле катастрофу.

Након смртоносног земљотреса у Л'Аквили у Италији 2009. године, шест сеизмолога је осуђено за убиство из нехата јер нису упозорили град на непосредну опасност.

Иако су њихове пресуде у жалбеном поступку поништене, потражња за прогнозама земљотреса је порасла. Ово је опасан тренд, јер се сеизмолози слажу да не постоји поуздана метода за предвиђање земљотреса.

Једини начин да се смањи ризик је избјегавање изградње у близини активних подручја и спровођење грађевинских прописа. Порука је јасна: "суочавање са сеизмичким ризиком захтијева дугорочно планирање", а то такође захтјева сарадњу.

Најразорнији земљотрес у Европи

Најразорнији земљотрес у историји Европе погодио је Сицилију 1908. године. Погинуло је отприлике половина становника Месине и уништено је 90 одсто зграда. Само два мјесеца раније, Аустрија је анектирала Босну, распирујући пламен који ће довести до Првог свјетског рата 1914.

Хуманитарни одговор на земљотрес био је брз и драматичан. Десетине руских, британских, француских и америчких бродова донијело је храну, ћебад и грађевински материјал. Амерички радници изградили су отприлике 3.000 нових домова за преживеле помоћу грађе који су обезбиједили америчка влада и Црвени крст.

Двије нед‌јеље након катастрофе, на насловној страни њемачког сатиричног часописа приказана су два демона, од којих један другом каже: "Све је било тако лијепо припремљено за рат. Онда дође тај месоглавац и направи земљотрес! Цијела људска раса се поново зближава, а ми смо изгубили своју шансу".

Иако је "демон" нажалост био у заблуди у погледу шансе за рат, земљотрес је дугорочно инспирисао међународно партнерство у борби са земљотресима, преноси "Телеграф".

Пратите нас и путем Вибера

Тагови: