Dilema mnogih

Teolog riješio nedoumicu: Da li se slava slavi prve godine nakon smrti domaćina

  • Izvor: Ona
  • 06.11.2024. 20:21

Mnogi Srbi su u vječitoj dilemi - da li valja proslavljati krsnu slavu, iste godine kada je domaćin preminuo? Crkva ima jasan stav po pitanju ovog slučaja, a teolog i psiholog Darko Nikolić, razjasnio je dilemu.

- Ovo pitanje jeste stalna dilema i pokreće polemike i nedoumice. Naš narod ima različita mišljenja treba li slaviti ili ne prve godine nakon što je domaćin preminuo, međutim stav Crkve je potpuno jasan. Krsna slava se proslavlja u kontinuitetu i bez prestanka, pa i u slučaju smrti domaćina ili nekog od ukućana. Ona se proslavlja podjednako i u dobru i zlu, u blagostanju i radosti, pa i onda kada je porodica u žalosti. Shodno tome, ukućani treba da nastave da slave slavu i običaji proslavljanja krsne slave se ne mijenjaju. Samo se mijenja to da nam nedostaju najmiliji, ali i u tim slučajevima ne treba očajavati već se moliti za spasenje njihove duše i radovati ponovnom zajedničkom susretu u Carstvu Nebeskom.

Dvoje djece povrijeđeno u teškoj nesreći

Dvoje djece povrijeđeno u teškoj nesreći

Članovi porodice treba da odu u crkvu na jutarnju molitvu

- Na dan slave, najprije nasljednik, a po mogućnosti i ostali članovi porodice, trebalo bi da prvo odu na liturgijsko sabranje odnosno na službu u crkvu, na mjesto gdje će se pomoliti za zdravlje i napredak porodice, a isto tako i za preminulog domaćina, da ih se sjećamo, pominjemo i molimo za spasenje njihovih duša. Poslije se molitvena uspomena na našeg zaštitnika nastavlja u domu uz slavski kolač, žito, vino i svijeću koje je prethodno sveštenik osveštao čitajući molitve i pominjući one koje slave, ali i naše pretke koji su slavili i od kojih smo naslijedili krsnu slavu. To se naročito vidi iz molitve kojom se osvećuje slavsko žito. Sveštenik moli Gospoda da blagoslovi raznovrsne plodove (žito i plodove koji se u njemu nalaze) i osveti one koji ih budu jeli, jer su svečari prinijeli ovo u slavu Njegovu odnosno slavu Božiju, a u čast svetoga kojeg tog dana proslavljamo, i za spomen onih koji su preminuli u blagočestivoj vjeri (misleći se na naše pretke i srodnike) koji su nam slavu predali.

Slavski kolač, vino i žito su obavezni

- Zaključak je da i poslije smrti domaćina, ukućani nastavljaju da proslavljaju zaštitnika uz slavski hljeb, žito, vino i svijeću, i u tom pogledu apsolutno nema nikakvih promjena.

Vrijeme na Mitrovdan pokazuje kakva će biti zima

Vrijeme na Mitrovdan pokazuje kakva će biti zima

"Članovi porodice treba da se dogovore da li će proslaviti slavu u krugu porodice"

- Članovi porodice treba da se dogovore da li će proslaviti slavu u krugu porodice, ali neće pogriješiti i ukoliko to bude i sa gostima koji su inače dolazili. Podrazumijeva se da je slava prilika da se najdraži okupe i da je to mjesto koje ima za cilj skup i zajednicu koja treba molitveno da proslavlja svetitelja koji se tog dana slavi te je potrebno uzdržavati se od pretjeranog pića i nepriličnih razgovora, koji ionako ne priliče svetinji slave, a posebno kada je porodica koja slavi u žalosti. To je prilika da se gosti zajedno sa domaćinima sjete, pomenu i evociraju uspomene na doskorašnjeg domaćina.

Еvo zbog čega bi svaka kuća trebalo da ima ovu biljku

Еvo zbog čega bi svaka kuća trebalo da ima ovu biljku

Da li treba skidati crninu na dan slave?

- Crnina nije samo izraz žalosti onoga koji je nosi, već je i znak ostalima sa kojima dolazi u dodir, da ponašanjem ne povređuju osjećanja ožalošćenih. Svako ko ima potrebu da i na ovaj način iskaže bol i tugu, nema potrebe da zbog dana slave i gostiju skida crninu. Bitno je da radimo onako kako se mi osjećamo. Neko će nam reći da treba ili ne treba da nosimo crninu, kao i koliko dugo, ali treba poštovati svačiji bol i tugu, na kraju krajeva nismo svi isti i nemamo svi iste kapacitete da se izborimo sa gubitnom drage osobe.

Pratite nas i putem Vibera

Tagovi: