Ukrajinski predsjednik Vladimir Zelenski predstavio je američkom predsjedniku Džozefu Bajdenu „plan pobjede“ koji sadrži četiri ključne tačke, piše Tajms.
Kako navodi Tajms, te tačke su: bezbjednosne garancije za Ukrajinu od strane Zapada, „slične paktu o međusobnoj odbrani prilikom ulaska u NATO“, nastavak operacija ukrajinskih snaga u Kurskoj oblasti, zahtjev za „specifičnim“ savremenim oružjem i međunarodnu finansijsku pomoć, prenosi „Tajms“.
Zelenski je ranije izjavio da „plan pobjede“ ima pet tačaka: „četiri su ono što nam je potrebno, a peta je poslije rata“.
Prema navodima „Tajmsa“, Bajden vjerovatno neće objaviti ukidanje ograničenja za korišćenje zapadnog dalekometnog oružja za napade na Rusiju nakon sastanka sa Zelenskim, uključujući i britanske rakete "storm šedou" koje sadrže američke komponente. Ovu odluku treba da donesu SAD i Velika Britanija, kaže diplomata iz treće NATO zemlje, ističući da „nivo prijetnje od strane Rusa i [predsjednika Rusije Vladimira] Putina nikada nije bio veći“.
- Glavni problem je što ne znamo gdje se zapravo nalaze crvene linije - rekao je sagovornik „Tajmsa“.
Prethodno je „Tajms“ pisao da London i Vašington mogu tajno dozvoliti Ukrajini da izvede napade na rusku teritoriju koristeći rakete "storm šedou". Prema navodima lista, odluka bi mogla biti zadržana u tajnosti do prvog lansiranja.
Prema riječima zapadnog diplomate koji je učestvovao u diskusijama, ishod zavisi i od toga ko će pobijediti na predsjedničkim izborima u SAD u novembru. On je naveo da bi to moglo uticati na stav Moskve prema početku pregovora, ako ruske vlasti zaključe da Vašington nastavlja podršku Kijevu.
Još jedan NATO diplomata je priznao da bi bilo koji pregovori za Ukrajinu bili „veoma složeni i bolni“, ali je naglasio da bi zamrzavanje konflikta i odbijanje Kijevu da se priključi vojnim savezima „bilo katastrofalno rješenje“.
- To svakako ne može biti osnova za pregovore - naveo je sagovornik lista.
„Tajms“ piše da dio „plana pobjede“ o bezbjednosnim garancijama može značiti da Ukrajina ne može biti primljena u NATO i druge saveze djelimično zbog neslaganja među saveznicima. Ranije je „Blumberg“ javio o podjelama među zapadnim saveznicima Kijeva oko pregovora: jedni su za njih, zbog straha od eskalacije Moskve u slučaju ukidanja ograničenja za napade dalekometnim oružjem na Rusiju, dok drugi podržavaju povećanje vojne pomoći Kijevu i protive se preranom početku pregovora.