Već je pisano o razlozima zbog kojih je predsjednik Ukrajine Volodimir Zelenski smijenio vrhovnog komandanta Oružanih snaga Ukrajine Valerija Zalužnog.
Recimo ukratko da je glavni razlog bio politički. Zalužnijev rejting je postao veći nego predsjednikov, a sam vrhovni komandant oružanih snaga Ukrajine pretvorio se u figuru oko koje su svi protivnici Zelenskog mogli postepeno da se koncentrišu.
Štaviše, Zalužni nikada nije javno potvrdio da ima političke ambicije, ali ih nije ni demantovao. Osim toga, saznanje da postoji moguća konkurencija u vidu Zalužnog je gotovo sigurno uticalo na odluku predsjednika da odustane od ideje o održavanju izbora krajem marta 2024.
Tako da je smena Zalužnog takođe dio šireg procesa koncentracije moći u zemlji u rukama Zelenskog, kojoj se sprema dugotrajni rat, pa pokušava da očisti sve alternativne uticajne grupe, pa i one potencijalne.
SAD, sudeći po objavama u zapadnim medijima, nisu bile oduševljene odlukom o otpuštanju Zalužnog. On je naređenja Zelenskog smatrao nerealnim i direktno je pregovarao sa saveznicima o snabdijevanju, isključujući ministarstvo odbrane iz procesa.
Vojni izvori rekli su "Tajmsu" da je Zelenski prvo tražio od Zalužnog da podnese ostavku 29. januara, ali da je on to odbio.
Generalno, Vašingtonu se baš i ne dopadaju pokušaji Zelenskog da koncentriše sve poluge upravljanja zemljom u svojim rukama. Ali u ovom trenutku među zapadnim partnerima preovladava želja da situacija u Ukrajini ne sklizne u razdor i destabilizaciju, pa zvaničnici na Zapadu ne kritikuju javno odluke Zelenskog. Ali zapadni mediji objavljuju mnogo negativnosti.
Ko je Sirski?
Sve u svemu, Aleksandar Sirski je novi glavnokomandujući Oružanih snaga Ukrajine, a zanimljivo je da je on po nacionalnosti Rus, rođen i školovan u Rusiji.
Vojnu službu je započeo 1986. godine u Sovjetskoj armiji. Tokom rata u Donbasu 2014. godine učestvovao je u komandovanju odbranom Debaljceva, koji su kasnije zauzele proruske snage.
Do početka sveopšte invazije na Ukrajinu bio je komandant Kopnene vojske Oružanih snaga Ukrajine. Komandovao je uspješnim operacijama poput odbrane Kijeva i ofanzive u oblasti Harkova u jesen 2022. Ali učestvovao je i u manje uspješnoj operaciji – odbrani Bahmuta 2023.
Zanimljivo je da roditelji i rođaci Sirskog i dalje žive u Rusiji. Kako prenosi ruski portal "Readovka", otac Sirskog je pukovnik Oružanih snaga Rusije u penziji.
Agencija TASS razgovarala je i sa generalovim bratom Olegom, koji je napomenuo da ne komunicira sa bratom.
Međutim, informacija o bratu nije potvrđena, a na primjer "RIA Novosti" pišu da je riječ o "navodnom bratu".
Imenovanje Sirskog
Imenovanje Sirskog je u velikoj mjeri politička odluka.
Glavnokomandujući oružanih snaga Ukrajine tokom rata uvijek je potencijalni konkurent predsjedniku. Ali Sirski je, od svih glavnih ukrajinskih vojskovođa, najsigurniji za Zelenskog u ovom svojstvu – kao što smo spomenuli, on je etnički Rus, čovjek koji je rođen u Rusiji i ne govori dobro ukrajinski.
Ali najznačajnija je njegova drugačija reputacija među trupama, najviše zbog bitke za Bahmut, koja je, smatra dio javnosti, bila loše vođena, za šta se u velikoj mjeri upire prst u novog vrhovnog komandanta.
Kakav će uticaj na tok sukoba imati promjena vrhovnog komandanta Oružanih snaga Ukrajine? Uvreženo je mišljenje da je Zalužni često protivrječio predsjedniku i da će Sirski ispuniti sve njegove zahtjeve.
Situacija na frontu diktira mogućnosti
Situacija na frontu i sposobnosti same vojske imaće odlučujuću ulogu u budućim akcijama. Trenutno postoji nedostatak osoblja i municije, što je malo vjerovatno da će omogućiti ukrajinskim oružanim snagama da pokrenu ofanzivu velikih razmjera u bliskoj budućnosti. Sa druge strane, moguće su i neke druge radnje.
Na primjer, napadi na teritoriju ruskih pograničnih područja, intenziviranje napada duboko u Rusku Federaciju.
Takođe, pod vrhovnim komandantom Sirskim, manje je vjerovatno da će ukrajinske trupe preći na manevarski rat i povući se sa položaja za koje moraju da plate visoku cijenu, kao u Avdijevki. Taj grad će, baš kao i Bahmut u prošlosti, nastojati da ga brani što duže, iako se, kao i u slučaju Bahmuta, sumnja u isplativost takve borbe, piše hrvatski "Indeks".
Političke posljedice
Političke posljedice smjene Zalužnog zavise od dve stvari.
Prvi je način na koji će se bivši vrhovni komandant pojaviti u javnosti – koliko će biti javno i politički aktivan, da li će govoriti o smjeni Zelenskog, šta će raditi, da li će ostati u vojsci ili u državni aparat...?
Drugo, posljedice te promjene zavise od opšte situacije u zemlji i na frontu. Svaka promjena na bolje ili na gore koja se dogodi u javnoj svijesti i vojsci biće povezana sa promjenom vrhovnog komandanta.
A pošto je situacija sada objektivno teška i malo je vjerovatno da će se dramatično poboljšati u bliskoj budućnosti, mnogi će to vjerovatno pripisati posljedicama kadrovskih odluka Zelenskog.
Reakcije na društvenim mrežama već pokazuju veoma snažan negativan trend po tom pitanju (čak i iz vojske), a moguće je da će on nastaviti da raste.
Štaviše, u Ukrajini i van njenih granica postoje mnoge snage koje će svim silama pokušati da podstaknu ovaj trend. To znači da ne bi bilo čudno da se počne pričati o smjeni predsjednika.
Kritike iz opozicije
Najglasnije kritike odluke o njegovoj smjeni stižu iz kruga bliskog bivšem predsjedniku Petru Porošenku, koji je najjača opozicija aktuelnom predsjedniku Ukrajine. Neki od Porošenkovih pristalica ne samo da se protive Zalužnijevoj ostavci već i diskredituju novoimenovanog glavnokomandujućeg.
"Umjesto Zalužnog, koji je rođen u Žitomirskoj oblasti i diplomirao na Institutu kopnene vojske u Odesi, na Univerzitetu nacionalne odbrane Ukrajine, Zelenski je imenovao Sirskog, rođenog Rusa, koji je diplomirao moskovsku Vrhovnu komandu“, rekao je bivši gradonačelnik Rivne iz Porošenkove partije Aleksandar Tretjak.
Iako nešto blaže, kritike se mogu čuti i iz tabora gradonačelnika Kijeva Vitalija Klička.
"Nadam se da će vlasti opravdati takve promjene u društvu. Kada se nastave teške borbe na prvoj liniji fronta, kada je potrebno nastaviti efikasnu saradnju sa stranim partnerima. Kada jedinstvo društva zahtijeva vlast kojoj vjeruje", napisao je Kličko.
Šta čeka Ukrajinu?
Smjena Zalužnog sigurno neće imati samo vojne posljedice, s obzirom da bi razne političke snage mogle da iskoriste bivšeg vrhovnog komandanta kao glavnu figuru za ostvarivanje svojih političkih ambicija.
Ukrajina tako ulazi u novu, možda odlučujuću fazu sukoba s Rusijom, ali možda i ključnu fazu političkog života predsjednika Zelenskog.
Jasno je da se vizije sukoba bivšeg komandanta i predsjednika nisu poklapale i da sada Zelenski pokušava da iskoristi smjenu Zalužnog da svoju viziju progura kroz koncentraciju svoje moći.
Isto tako, sada je jasno da postoje najmanje dva različita politički artikulisana mišljenja o nastavku sukob u Ukrajini.