Како се ближи сједница Парламентарног форума Републике Српске и Србије, изјаве Бошњака све су суманутије.
"Не дај Боже да се Срби сложе“, закукао је Бакир Изетбеговић и то тврдећи да је српско јединство највећа пријетња по суверенитет БиХ. Иако га, као највећег изборног губитника готово и нема на политичкој сцени, Изетбеговић изгледа мисли да за повратак треба да игра на карту мржње према Србима.
"Главни проблем је српски национализам, покушај да се оствари српска доминација и апартхејд 'српски свијет' који би обухватио Црну Гору и дио БиХ. Актуелни насртај кроз имплементацију 'Декларације свесрпског сабора' и сепаратистичке политике коју проводи Милорад Додик подрива темеље државе. Јасно је да та политика неће стати“, навео је предсједник СДА Бакир Изетбеговић.
Заборавио је при том Изетбеговић на Декларације СДА чији је предсједник, којом се традиционално намеће прича о бошњачком јединству и недосањаним сновима о унитарној БиХ. Заборављају Бошњаци и да ништа такво не дозвољава Дејтонски споразум. Зато, ипак, пише да је неотуђиво право народа на самоопредјељење, које управо спочитава Србима. Никакве то везе нема са измишљеном причом о Великој Србији, ставио је тачку на ту причу и српски предсједник Александар Вучић.
"Ми немамо тежње да будемо под кровом једног сабора, једне скупштине. То је био скуп српског народа, сабор, и не представља праву скупштину. Праву скупштину ми имамо у Србији, они у Републици Српској и остали на другим мјестима. То је потпуно друга прича. Ми смо у тој Декларацији навели да у потпуности подржавамо надгледање Дејтонског мировног споразума потписаног 1995.“, поручио је предсједник Републике Србије Александар Вучић.
Апсурдно је што се управо Бошњаци, који на сва звона причају о Дејтону, труде да измијене свако слово мировног уговора. По навици то раде клањајући се и додворавајући чак и неизабраном Кристијану Шмиту, па и америчком амбасадору. Све то, није и неће моћи да угуши идентитет српског народа, порука је и оних који су стварали Републику Српску.
"Наша отворена порука Бакиру Изетбеговићу, ми радимо и радићемо на том јединству. Ми смо остали једина организација с ове стране Дрине која је ушла у савез са ветеранима Србије и направила борачку организацију Србије и Српске са сједиштем у Београду и сједиштем у Бањалуци“, рекао је предсједник Скупштине Ветерана Републике Српске Душко Вукотић.
Свесрпски сабор један је од најзначајнијих догађаја у историји Републике Српске на којем је усаглашено и да ће се посланици Републике Српске и Србије окупљати два пута годишње. Колико год то сметало другом ентитету и колико год наметали своје одлуке, право Републике Српске на специјалне и паралелне везе са Републиком Србијом већ је омогућило врхунац економске, културне, образовне, па и привредне сарадње.