Посланик СНСД-а у Народној скупштини Републике Српске Срђан Мазалица рекао је да се измјене Закона о геолошким истраживањима односе на конкретна истраживања, а не на експлоатацију.
Мазалица је истакао да је заштита животне средине у Српској много боље уређена област него у Федерацији БиХ /ФБиХ/.
"Постоје процедуре за добијање еколошке дозволе да би се урадила одређена истраживања", рекао је Мазалица током скупштинске расправе о Нацрту закона о измјенама и допунама Закона о геолошким истраживањима.
Према његовим ријечима, геолошка истраживања се врше и због потребе развоја саме привреде.
Шеф Клуба посланика Демоса Споменка Стевановић поздравила је Нацрт закона о измјенама и допунама Закона о геолошким истраживањима, али уз неколико примједаба које се односе на обавезе давања сагласности локалним заједницама за ове врсте истраживања.
Стевановићева је рекла да локалне заједнице не би требало искључивати из било каквих друштвених процеса, али и да их већина често није довољно ажурна када је ријеч о укључивању у одређене процесе.
Она је додала да се примједбе односе и на највеће дозвољене количине минералне сировине која се може узети с циљем испитивања квалитета и хемијско-технолошких својстава, а износе до 10.000 метара кубних.
"Сматрам да би ова количина требала остати на досадашњих 200 метара кубних", рекла је Стевановићева.
Посланик СДС-а Огњен Бодирога сматра да предложени нацрт закона неће бити добар за локалне заједнице.
"Већина локалних заједница немају стручна лица и не могу одлучити да ли су геолошка истраживања добра за њих", оцијенио је Бодирога.
Самостални посланик Жељко Дубравац рекао је да не подржава измјене Закона о геолошким истраживањима, јер је ријеч, првенствено, о заштити животне средине.