Predsjednik Udruženja žena žrtava rata Republike Srpske Božica Živković Rajilić rekla je Srni da je na forumu koji je danas organizovao vršilac dužnosti glavnog tužioca BiH Milanko Kajganić podsjetila učesnike da ima završenih sudskih procesa po čijim presudama žrtvama slijedi materijalna naknada, ali koju nikada nisu dobile, te ukazala da još niko nije odgovarao za srpske žrtve u Srebrenici, Podrinju, odnosno u Bratuncu.
Rajilićeva je navela da je na forumu učestovao i predsjednik Saveza logoraša Republike Srpske Anđelko Nosović, te da su na skupu bili i predstavnici Visokog sudskog i tužilačkog savjeta i Pravnog instituta BiH.
Ona je napomenula da je Kajganić na ovom skupu za više od 20 predstavnika organizacija civilnog društva i nevladinih organizacija iz BiH otvorio put kako da na najbolji način dođu do ostvarenja svojih prava.
"Razgovarali smo o brojnim predmetima koji ni nakon 30 godina od završetka rata nisu procesuirani. Kajganić nam je objasnio da za svaki konkretan slučaj, događaj i konkretno područje koje nas interesuje, pošaljemo mejl tužilaštvima koja su raspoređena po regijama", rekla je Rajilićeva.
Ona je istakla da je sastanak bio veoma koristan jer je učesnicima otvorio puteve kako da reaguju u konkretnim slučajevima.
"Pitala sam zašto niko nije odgovarao za srpske žrtve u Srebrenici, Podrinju, odnosno u Bratuncu, gdje je podignut spomenik za 3.500 srpskih žrtava, Kravici, Skelanima, Zalazju", navela je Rajilićeva.
Ona je na forumu naglasila da Udruženje nije zadovoljno ni kada je riječ o zaštiti svjedoka jer su mnoge žrtve izložene uznemiravanju i prijetnjama, što Tužilaštvo ne smije da dozvoli.
Predsjednik Saveza logoraša Republike Srpske Anđelko Nosović smatra da je današnji sastanak u Tužilaštvu BiH početak pravog puta za logoraše, kao i sve žrtve iz proteklog odbrambeno-otadžbinskog rata.
"Mi smo se uglavnom usredsređeni na pitanje nepodizanja optužnica protiv onih koji su vršili zločine nad zatočenim Srbima u 536 logora u BiH, a potencirali smo i sporost podizanja optužnica i rada Suda BiH, kao i minorne i ponižavajuće kazne koje Sud izriče tim počiniocima zločina", rekao je Nosović.
On je napomenuo da je potencirano i pitanje nestalih lica, pitajući kako je moguće da je za godinu dana identifikovana samo jedna žrtva srpske nacionalnosti, a traži se više od 1.600 ljudi koji su nestali u proteklom ratu.
"Savez je predložio inicijativu da u Višegradu sahranimo ljude koji su nedavno sahranjeni na bošnjačkom groblju kao NN lica. Pitali smo kako je moguće da u današnje doba postoje NN lica, a da se ne izvrši DNK analiza i ustanovi ko je tu sahranjen", rekao je Nosović.
On je dodao da se nada da će ovo biti dobar početak za sve koji su oštećeni u proteklom ratu.
"Naredni sastanak svaka organizacija će zasebno inicirati. Kajganić nam je rekao da su otvorena vrata svima koji žele da razgovaraju sa tužiocima koji vode određene procese i koji će nam na konkretna pitanja dati konkretne odgovore", naveo je Nosović