Предсједник Владе Републике Српске Радован Вишковић поручио је у емисији Имате ријеч АТВ-а да Република Српска у немогућим условима опстаје и испуњава своје обавезе.
Након терористичког напада у Москви, безбједност су појачале бројне земље. О стању безбједности говори ће се на наредној сједници Народне скупштине Републике Српске.
"Свједоци смо да на улицама, у близини школа, јавних објеката имате повећано присуство униформисаних лица са дугим цијевима. Ми смо подигли ниво безбједности, а сматрамо да је Народна скупштина мјесто гдје се о овоме мора говорити. БиХ нема сазнања о могућим нападима, али не смијемо се никада опустити. И овдје се може десити, има и овдје људи који су радикални исламисти. Радимо све што је у нашој надлежности. То је веома тешко питање да ви читаву Српску, свако мјесто држите 24 сата под сталним надзором. Кад се деси једној Русији, није искључено да се може десити на сваком мјесту. Морамо предузимати све потребне радње и користим прилику да позовем грађане на опрезност и сарадњу. Било каква сазнања и сумњива дешавања да пријаве најближој полицијској станици", каже Вишковић.
Говорећи о буџету, извршавању обавеза, Вишковић истиче да није лако, али се све обавезе измирују на вријеме.
"Тренутно је ликвидан буџет који извршава обавезе за пензије, социјална давања, накнаде. Таквих најава од опозиције ја се сјећам од 2006. године. И тада је било речено 'добићете још ову пензију и нема више'. Од те године прође скоро 20 година па се ништа није десило. Имамо одређена кашњења везано за грантове. То плаћамо сукцесивно и ниједан од тих грантова није заустављен у потпуности. Да кажемо извините нема пара, нећете добити оно што је речено да треба. Али људи кажу ја бих волио да то буде данас, па и ја бих. Али ситуација није таква. Одушевљен сам када уђете међу обичне људи и питате и за Шмита и остале ствари, како људи разумију стање. Тако морате разумјети позицију Буџета и позицију власти Републике Српске да се на нас врше ништа мањи притисци него 1991. године".
Вишковић наглашава да Српска у немогућим условима опстаје и извршава своје обавезе.
"Знате ли да ми враћамо кредите од прије настанка Републике Српске. из времена Југославије? Па враћамо кредите када је данашња опозиција била на власти. Требали још некоме поновити да смо прошле године вратили милијарду и 150 милиона КМ, а успјели се задужити на домаћем и свјетском тржишту 800 милиона КМ. 350 милиона КМ смо уредно вратили више кредита, него што смо успјели да обезбједимо средстава на било ком финансијском тржишту. Ако неко мисли да је то лако, заиста му желим срећу да дође у ту позицију па нека изволи. Српска да нема отплату кредита из тих неких периода, па нам се појаве Словенци за РиТЕ Угљевик из 1978. године, шта је сад? Ко је за то крив? Да није премијер? Свака вам част. Премијер рјешава у датом моменту дата питања. Нисам се ја бавио са Словенцима, дошло до наплате, завршена арбитража. Морали смо наћи најбоље рјешење и нашли смо га", каже Вишковић.
Штрајк административних радника у правосуђу Републике Српске траје од 28. фебруара. Они траже повећање плата за 11, 9 одсто уз обезбјеђење повећања и усклађивања плата са међугодишњим растом просјечне плате у Српској, као и измјене обрачуна минулог стажа, са 0,3 одсто, на 0,5 одсто.
"Не желим да се мијешам. Буџет је усвојен прије два и по мјесеца и неко се појави сад и тражи повећање плата. Нема те ставке у буџету. Када смо радили са људима из просвјете, рекао сам да направимо споразум, меморандум па ћемо у наредним годинама рјешавати. И већ од 1. јануара смо подигли плате за 100 КМ. То ћемо радити и сљедеће године. Помињу се питања о плаћеном топлом оброку и регресу. Па то је ријешено законом 2007. године, данас је 2024. година! И сад се сјетили регреса и топлог оброка. Нећу да трошим ријечи у том контексту".
Вишковић је напоменуо да постоје министри који су задужени за те ресоре, а ако они мисле да не могу да изнесу неко питање, нека се склоне.