Република Српска је успјех, побједа свих Срба гдје год они живјели, рекао је сенатор Републике Српске Александар Вулин у подкасту Срне и додао да је Српска доказ слободе и доказ да Срби могу да се одупру много моћнијим од себе.
"Нема Србије без Републике Српске, али нема ни Републике Српске без Србије, зато смо ми толико поносни на Републику Српску. Република Српска је настала као отпор јасеновачком геноциду, али не као жеља да се било ко уништи, већ да ми не будемо уништени и повријеђени", рекао је Вулин, који је потпредсједник Владе Србије.
Говорећи о 9. јануару, Дану Републике Српске, Вулин је нагласио да је 9. јануар прије 33 године био вапај Срба за миром, вапај да не би дошло до преливања грађанског рата, који је почео у Хрватској, на простор БиХ, за миром којег Срби траже и данас, као што траже да буду слободни и одлучују о себи.
Он је подсјетио да су Срби тражили да остану у заједничкој држави, СФР Југославији, и то се стално заборавља.
"Ми смо тражили да останемо у Југославији не зато што смо били одушевљени животом са Хрватима, Бошњацима и било ким другим, већ зато што смо сматрали да је то какав-такав државни оквир у којем неће доћи до понављања јасеновачког геноцида, у коме се неће десити оно што се десило послије. Српски посланици да нису били прегласавани, да се разговарало са њима опстала би заједничка држава у којој не би било Кравица, Братунца, у којој не би било Казана", нагласио је Вулин у подкасту Срне.
Он је истакао да у мултиетничкој земљи која почива на три конститутивна народа, дакле, не на грађанском праву, један човјек-један глас, не може бити прегласаван један народ.
"Ајде пробајте у Белгији то да урадите - тамо гдје је све установљено на основу нација, гдје имате споразум нација. Ајде пробајте да Фламанци надгласају Валонце. Нећете успјети, јер то не може да се ради", рекао је Вулин.
Он је навео да су Срби увијек тражили мир, те да је Република Српска успјех, побједа свих Срба, не Срба који живе или су рођени западно од матице Србије већ свих Срба гдје год они живјели.
Република Српска је, додаје Вулин, српски свијет.
Коментаришући одлуку америчког предсједника Џозефа Бајдена којом се проширују санкције и мјере против одређених лица, Вулин је рекао да је ту ријеч о намјери и јасној поруци с обзиром да је одлука донесена на Дан Републике Српске и други дан Божића.
"Као што су нас бомбардовали на православни Васкрс тако нам шаљу снажне поруке и на православни Божић, наравно да није случајно наравно да је ово покушај одлазеће администрације да у највећој могућој мјери отежа новој администрацији било какву промјену или макар омекшавање политике", истакао је Вулин.
Он је навео да је ово сада закон који производи посљедице, а да ли ће се неко бавити њиме или неће и колико ће времена проћи то се тренутно не зна, јер, како каже, "реално нисмо ми баш њихов приоритет, али да је ово урађено да отежа положај Србима на првом мјесту и само Србима, јесте".
Вулин сматра да ће приоритети Америке доласком новоизабраног предсједника Доналда Трампа бити односи са Кином и Русијом, те да ће западни Балкан као и Србија и Српска бити посматране кроз ту призму. Он не очекује брзу промјену политике, али очекује већи простор и прилику да Срби кажу шта мисле, осјећају и прилику да изнесу своје аргументе.
Он је подсјетио да је и сам под санкцијама, које су, како каже, осмишљене да би осамиле оног против којег су уперене, али и казнили све оне који су уз санкционисаног.
Вулин је навео да је кроз историју било сличних казни, када су синови били тјерани да се одричу очева и јавно их проглашавају издајницима.
"Да будем поштен, мене су упозоравали на санкције, и рекли су престани да подржаваш Русију, немој да си толико Србин, смањи то мало, склони се, али у чему је суштина мене као политичара, у чему је суштина мене као Србина ако под силом прихватам да мењам себе и своју политику", рекао је Вулин.
Према његовим ријечима, свјестан је шта све може да се деси, да то може бити и крај његове политичке каријере, а у крајњој линији и живота.
"Као што знате велике силе имају обичај да када не могу ништа да ураде они заврше са тобом, па нема човјека, нема ни проблема. Све то знам, али када сам одлучио да се борим за то, да преузмем одговорност за опстанак свог народа немам право да мислим о себи, то је једноставно тако", рекао је Вулин.
Осврнуо се и на критике које редовно долазе из Федерације БиХ у вези са прославом Дана Републике - рођендана Републике Српске, Вулин каже да оне долазе из немоћи јер нису успјели спријечити делегацију из Србије да дође у Бањалуку.
"Кажу треба укинути специјалне паралелне везе. Како ви то сада мислите да урадите? Како се то поштује Дејтон тако што се укидају специјалне паралелне везе? Како ви то правдате пред собом?", упитао је Вулин.
Највећи непријатељ БиХ су, наводи он, управо они који би да униште Републику Српску.
"Ја да желим БиХ ја би се трудио да сви њени дијелови буду подједнако развијени, подједнако успјешни, подједнако поштовани, а ако је скоро половина територије БиХ непријатељска, па како ви мислите да живите тако, не иде то, и не може то тако да се ради", рекао је Вулин у подкасту Срне.
Вулин: Напади на Српску нису мотивисани њеном политиком, већ њеним постојањем
Сенатор Републике Српске Александар Вулин рекао је да напади на Српску нису мотивисани њеном политиком, већ самим њеним постојањем.
"Странци, иначе, Републику Српску сматрају невољним компромисом и невољним уступком који су морали да дају Србима јер другачије није могао да се оконча сукоб на простору БиХ. И када је већ наступио мир било би добро да Републике Српске више нема, и све што се ради, ради се да не буде Републике Српске", констатовао је Вулин.
Да се безусловно поштује Дејтонски споразум, каже он, не би било никаквих тензија у БиХ, али када имате комплетну политику и међународне заједнице и ФБиХ усмјерену само на уништење Републике Српске "како онда мислите да то све пролази мирно и без икаквих тензија, како мислите да све то функционише".
Подсјетивши да администрација америчког предсједника Џозефа Бајден каже да ће увести санкције свакоме ко, између осталог, не поштује Дејтонски споразум, Вулин је указао ако је тако онда оде Федерација под санкције, оде Шмит под санкције, одоше под санкције сви они који би да униште Републику Српску.
"Република Српска је суштина Дејтона, предвиђена је у Дејтону, зна се тачно која су јој овлашћења, зна се које су јој границе, значи да ако се буду придржавали сопствених идеја, о томе да свако ко оспорава суверенитет држава на Западном Балкану одоше сви који кажу да Косово није Србија, одоше под санкције сви који кажу да Србију треба поцијепати, а Републику Српску укинути", констатовао је Вулин у подкасту Срне.
Међутим, истиче он, наравно да нису досљедни и да се ништа неће десити јер су ове санкције на првом мјесту усмјерене против Срба.
БиХ поштујем, Републику Српску волим
Истине ради, истакао је Вулин, Србија не оспорава суверенитет БиХ, али инсистира на поштовању Дејтонског споразума који је јасно предвидио како се шта ради.
"Када причамо о суверенитету, Република Србија као чувар Дејтонског мировног споразума подржава суверенитет БиХ. БиХ поштујем, Републику Српску волим", поручио је Вулин, који је и потпредсједник Владе Србије.
Он је нагласио да поштује границе које су Дејтоном предвиђене, које је признала Влада и Скупштина Србије.
"Али да ли ћу чинити апсолутно све да Република Српска буде боља, развијенија, апсолутно ћу то урадити. Да ли ћу помагати општине са српском већином у Федерацији да, апсолутно ћу то урадити и немам шта да се правдам за то. Имам оквир - специјалне паралелне везе и тачка", истакао је Вулин.
Он је рекао да ће Србија да помаже Републици Српској, и ту нема никаквог правдања нити реципроцитета према ФБиХ и истакао да би Федерација требало да буде захвална јер је Република Српска дио БиХ.
"Што развијенија Република Српска, то развијенија БиХ. Нема правдања и расправе о оном што је већ расправљено и договорено, урађено и потписано, и нећемо више о томе да причамо, али хоћемо да причамо о томе да Република Српска буде поштована, и да буде чувана", истакао је Вулин.
Он је подсјетио да је Србија у свакој општини Српске нешто изградила и да ће тек да изгради и да је увијек ту да помогне и заштити када год је тешко, те да ће тако наставити да ради.
Вулин: Да би се решили председника Додика, покушавају и са процесом
Сенатор Републике Српске Александар Вулин рекао је да је судски процес против предсједника Републике Српске Милорада Додика још један у низу покушаја да му се онемогући политичко дјеловање, с обзиром да су пропали покушаји да буде побијеђен на изборима или демонстрацијама на улици.
"Они ће користити сваку прилику да вам отежају и да онемогуће политичко дјеловање предсједника Републике Српске", рекао је Вулин у подкасту Срне и навео да се исто покушава у Србији са предсједником Александром Вучићем којег у Србији на изборима нико не може да побиједи, јер га воли Србија и воле га Срби.
Он је истакао да Вучића покушавају да сруше на улици, али ни то им не иде баш најбоље.
"Имамо снажну државу која се одупире покушајима обојених револуција, а коју и данас гледате. Ову дјецу злоупотребљавају и користе покушавајући и тако да политички елиминишу предсједника Вучића. Послије тога идете на његове најближе сараднике, покушавате и њих да оцрните стављате им санкције, покушавајући да га оставите да се бори сам у политичкој арени, у крајњој линији да се бори за живот", рекао је Вулин.
Након свега покушаће на још неки начин, каже Вулин, а у Републици Српској то је покушај да се пресуди предсједнику Додику и покушају да легитимно изабраног предсједника Српске криминализују, ставе под некакав правни оквир, да би се могли позивати на то, у циљу спречавања његовог политичког ангажовања и дјеловања.
"Шта мислите колико секунди би још трајало то суђење да изађе Милорад Додик и каже гласам за то да БиХ уведе санкције Руској федерацији? Не би ни покушали да оправдају своје лицемјерје, само би прихватили то и рекли - 'одлично, притисци функционишу треба наставити у том правцу'. Њима никада није доста, никада није крај, уведеш санкције Русији, па да признаш Косово и тако даље, никада нема краја", истакао је Вулин.
Све док се на свјетском нивоу не промијене геополитички односи, док се не успостави неки нови оквир функционисања великих сила, односно док се не постигне некакав нови споразум колективне безбједности који ће гарантовати мир бар у Европи, нагласио је Вулин, тек тада Срби могу очекивати да ће доћи до другачијих правила и предвидљивог понашања.
Сада је све, наводи он, потпуно непредвидљиво и не зна се шта одакле долази.
Као примјер тренутног стања односа, Вулин је навео недавну изјаву њемачког канцелара Олафа Шолца који је рекао да се границе не могу мијењати, и да је то принцип који важи и за велике и мале.
"Да ли то значи да ће њемачка Влада да повуче признање Косова и да ће исправити ту трагичну грешку? Наравно, да не значи. Како је могуће да за Србију не важе правила да су границе светиња, а за Украјину то важи. Ја сам се обрадовао јер сам помислио па мора да то значи и безусловно поштовање Дејтонског споразума, па да ће рећи да сва овлашћења која су отета Републици Српској буду враћена, али наравно да није и да за Србе то не важи", рекао је Вулин.
Вулин: Срби заузимају веће место у историји, него на географској мапи
Потпредсједник Владе Србије и сенатор Републике Српске Александар Вулин рекао је да Србе, без сваке сумње на Западу доживљавају као народ који се "несретно уклинуо у срце Европе", а није требао да буде ту, а када је већ ту треба да га развласте и онемогуће да одлучују сами о себи.
"Ми Срби и даље заузимамо веће мјесто у историји него на географској мапи и данас ми стварамо историју без обзира колико нас је мало остало и без обзира што не живимо више на просторима на којима смо некада живјели, али смо историјски народ и изгледа да је то проблем", истакао је Вулин.
Стога, каже он, Србија и Српска су једно, окупљају Србе без обзира гдје они живе, јер је то један народ.
Према његовим ријечима, Република Српска и Србија су по први пут у историји, не на основу споразума политичких лидера, визионара, писаца, пјесника, историчара већ на основу одлуке два највиша легална и легитимна органа власти, двије скупштине, донијеле Декларацију свесрпског сабора и јасно рекли куда ће се кретати борба за очување српских националних интереса и рјешавање српског националног интереса.
"У овој генерацији политичара то се десило по први пут, баш као што се у овој генерацији први пут изговорила реченица на том званичном нивоу - не дозвољавамо да нас дијеле и свађају, већ да сви ми који смо Срби треба да будемо уз своју Србију и уз своју Републику Српску, нема нас једних без других", указао је Вулин.
Не може опстати Србија оваква какву је данас знамо уколико би била угушена Република Српска, каже Вулин, додавши да би Србија онда била сљедећа тачка великог притиска.
Такође, истакао је он, не може бити ни Српске уколико Србија не сачува своју економску, дипломатску, војничку, политичку снагу и сувереност, јер нема ко да гарантује очување Дејтонског споразума.
"Ми смо једно и сваки удар на Српску је удар на Србију. Јако сам поносан што сам као министар одбране пред парламентом Србије, а по наређењу предсједника Вучића образлагао националну стратегију одбране у којој се по први пут уводе двије ствари, војна неутралност и да је Република Српска стратешки интерес Републике Србије и да је сваки напад на Српску напад на Србију - то се никада прије нас није радило, никада се нисмо обавезали на тако нешто. Дакле, ми смо једно и свака рана нанијета Републици Српској је рана нанијета Републици Србији", поручио је Вулин.
Према његовим ријечима, ко год мисли лоше Српској и Србији тај је против Декларације свесрпског сабора у којој се не говори ни о каквим сукобима.
"Да будем врло искрен сматрам да је вријеме да тражимо од Хрватске да нам каже који је њен став према Јасеновцу, и да ли осјећа потребу да се извини српском народу за све што се дешавало током Другог свјетског рата. Да ли осјећа неко, да ли иједан једини легитимни представник хрватског народа, неко ко влада у Хрватској, има потребу да испод оне јасеновачке руже одржи говор у којем каже: 'Извините, браћо Срби'", рекао је Вулин.
Према његовом мишљењу, Срби треба то да траже, јер до сада су ћутали, "као да се ми стидимо њиховог зла, као да је њихово зло наше зло, а није тако".
Коментаришући сталне притиске и њихов утицај на економску ситуацију, Вулин је истакао да се то осјети јер не можете да се бавите економијом на економски начин, већ морате да размишљате да ли ће вам неко увести санкције.
"Република Српска не може, као свака друга нормална Влада да се задужи на тржишту, не може да узме повољан кредит, не може да изда обвезнице, то ради Србија, то ради Америка, то раде сви, а Република Српске не може јер има санкције, и то директно, што наравно смета њеном економском развоју", каже Вулин.
Наравно да вас омета, рекао је он, када стално морате да се борите са стварима које се подразумијевају или за које сте мислили да су природне попут Резолуције 1244 у којој јасно стоји "Косово је територија под привременом управом Уједињених нација".
"Како то сада, гдје су те Уједињене нације, како се то управља Косовом, од куда Курти у Приштини? ", упитао је Вулин, подсјетивши да се у Резолуцији тачно наводи да је једина оружана снага на Косову КФОР.
И са свим тим треба да се бори власт, каже он, истичући да то умногоме отежава посао.
"Није то ствар мог времена или ангажовања, већ је то ствар реалних проблема, реалних физичких препрека које вам се намећу и стављају пред вас. Али шта да радимо, да је лако другима би допало", закључио је Вулин.