Селектор фудбалске репрезентације Србије Драгана Стојковића Пиксија поднио је извјештај Фудбалском савезу Србије о Европском првенству 2024.
Пикси је добио максималну подршку ФСС да настави посао на мјесту селектора у наредном циклусу који почиње Лигом нација у септембру, а коначни циљ је уигравање за квалификације за Свјетско првенство 2026.
Медији у Србији су пренијели извјештај, а у наставку погледајте како је Пикси анализирао припреме и наступ на ЕУРО 2024:
Извјештај о раду А репрезентације на Европском првенству у Њемачкој 28. 5. 2024 – 25. 6. 2024.
Поштовани, овим путем желим да поднесем извјештај и изнесем своје мишљење као и да анализирам претходну такмичарску активност А селекције репрезентације Србије.
Извјештај обухвата процес припрема тима, дешавања на самом турниру, као и закључак о крајњем резултату наше селекције.
У оквиру припрема и током турнира одрађене су 22 тренажне јединице, одигране су двије пријатељске утакмице Аустрија – Србија 2:1; Шведска – Србија 0:3, као и три такмичарске утакмице на Европском првенству у оквиру групе Ц.
Србија – Енглеска 0:1; Словенија – Србија 1:1; Данска – Србија 0:0. Освојена су 2 бода уз 1 постигнут и 2 примљена гола.
Припреме за ЕУРО
Званично окупљање комплетне екипе заказано је за суботу 01/06/2024 у СЦ "Стара Пазова".
Дани који су претходили, прецизније од 28. 5. до 1. 6. 2024 искоришћени су за увођење играча у тренажни процес који су раније завршили своје обавезе у клубовима и самим тим имали нешто дужу паузу, а све у циљу да комплетна група буде на оптималном физичком нивоу за предстојећи припремни процес.
Свјестан да нас очекује изузетно захтијеван турнир план је био да играмо припремне утакмице са што јачим противницима.
Тражио сам да ти противници буду слични по систему, стилу као и интензитету игре са екипама против којих ћемо играти на завршном турниру.
Желио сам да ти мечеви буду 1) компетитивни; 2) тактичко-технички на високом нивоу; 3) изузетно физички захтјевни.
Све је рађено у намјери да добијемо што боље повратне информације односно јасну слику које су то фазе игре на које треба ставити акцент односно које треба унапредити како тимски и групно тако и индивидуално.
Аустрија – Србија 2:1
Што се тиче пријатељских утакмица које смо одиграли у оквиру припрема могу дјелимично да будем задовољан.
Утакмица са Аустријом је била изузетно компетитивна и у високом интензитету како сам и желио.
Из самих бројки које су горе наведене може се закључити да је то била једна равноправна утакмица у којој нисмо заслужили да будемо поражени.
Оно чиме нисам био задовољан је уводни дио утакмице тачније првих 15 минута првог полувремена што је резултирало да примимо два брза гола (10' Вимер, 13' Баумгартнер).
Након одређених корекција успоставили смо контролу и преузели посјед што је резултирало постизањем гола (35' Павловић).
У другом полувремену смо наставили да доминирамо и стварамо шансе натјеравши противника да се брани у ниској зони већину другог полувремена али нисмо успели да изједначимо и опет истичем да је пораз био незаслужен.
Шведска – Србија 0:3
Што се тиче утакмице са Шведском такође смо имали одређених проблема у обје фазе игре у том уводном дијелу утакмице као што је био случај и против Аустрије.
Оно што је било позитивно у односу на претходну утакмицу у овом периоду је што смо успјели да се стабилизујемо и да не дозволимо противнику да стекне резултатску предност.
Направио сам пар корекција унутар линија тима што нам је донијело и одређене бенефите у игри.
У тренутку када смо успоставили контролу односно преузели посјед тада смо и дошли у резултатску предност. Голу су претходили континуирани напади а лопта је била у нашем посједу више од једног минута.
Оваквом игром натјерали смо противника да се брани у ниској зони.
Размијењено је 18 пасова на противничкој половини што је на крају донијело и резултатску предност (18' Сергеј). У наставку смо наставили да контролишемо игру кроз посјед што је резултирало да из још једног израђеног напада постигнемо гол (60' Митровић).
Након тога смо се фокусирали на дефанзивни блок у средњој зони из чега је као награда за дисциплиновану игру дошао и гол из офанзивне транзиције (70' Тадић).
Као што сам већ истакао припремним утакмицама могу дјелимично да будем задовољан.
Незадовољавајуће је било уводних 15-20 минута у обе утакмице јер смо дјеловали у тим тренуцима конфузно, а у супротном итекако могу да будем задовољан карактером екипе и способношћу да превазиђе проблеме у игри и успостави контролу самим тим и наметне наш стил игре.
Такође бих истакао и похвалио залагање играча на ове двије утакмице.
Енглеска: "Незаслужен пораз"
Прву утакмицу у оквиру групе Ц играли смо против селекције Енглеске која је један од главних фаворита за освајање турнира.
Оно што је била моја идеја у самој припреми утакмице и оно што сам истицао играчима је да морамо да узмемо посјед лопте и да их натјерамо на већу потрошњу енергије у дефанзиви јер из искуства знам да овакве екипе (фаворити) не уживају да се бране у дужим временским интервалима.
Такође, идеја је била да не ризикујемо много у уводним минутима утакмице већ да дисциплинованом одбраном као и сигурном пас игром покушамо да наметнемо свој стил игре.
У тим уводним тренуцима дјеловали смо као да смо показали превише респекта према противнику што је резултирало да они успоставе контролу и наметну свој ритам игре.
Као резултат нешто резервисанијег уласка у утакмицу дозволили смо противнику да дође у резултатску предности (13' Белингем).
Такође напоменуо бих да је резултат примљеног гола била индивидуална тактичка грешка јер смо до тог тренутка дјеловали тимски изузетно компактно и организовано у фази одбране.
Након примљеног гола почели смо да спроводимо све оно што смо истицали и што сам говорио играчима у припреми утакмице.
Преузели смо посјед лопте самим тим контролу темпа и ритма утакмице и као резултат тога натерали противника да се континуирано брани.
У другом полувремену преузели смо још већи ризик у игри што је резултирало да се противничка екипа са изузетним нападачким потенцијалом брани у дужим временским периодима.
Противник је био приморан да се брани у ниској зони скоро читаво друго полувријеме.
Дјеловали смо у том периоду атрактивно, луцидно и самоувјерено али нажалост изостао је гол односно резултатско поравњање.
Истакао бих на основу статистичких параметара као и приказане игре поготову у другом дијелу утакмице да је овај пораз незаслужен и да је након свега виђеног и анализираног неријешен исход био најреалнији.
Словенија: "Заслужили више од бода"
Другу утакмицу у оквиру групе Ц играли смо против селекције Словеније. Оно што сам знао и што сам истицао играчима је да ће нам ово бити и можда најзахтјевнија утакмица на турниру, тако да је тим био упућен и припремљен на оно што нас очекује.
Играли смо против екипе која игра потпуно дијаметрално у односу на наш стил и самим тим то је захтијевало доста стрпљења и концентрације у нашој игри.
Сама чињеница да су три бода у овој утакмици вјероватно значила и пролаз у наредну фазу такмичења давали су додатни психолошки притисак што сам мислио и иза чега и сада стојим да ова група играча има капацитет да се носи са оваквим ситуацијама сто су доказали у неким претходним утакмицама као на примјер против Португала у Лисабону или Црне Горе у Београду.
Такође, знао сам да ће због времена одигравања утакмице (15h) ова утакмица бити изузетно физички захтјевна и исцрпљујућа.
Као и на претходним утакмица и ову смо започели са одређеном дозом резервисаности што нам је стварало проблеме у одређеним фазама игре.
У тим уводним минутима утакмице нисмо били дефанзивно на задовољавајућем нивоу превасходно мислим да смо имали одређену дисфункцију у првој линији одбране што је омогућавало противнику да лако осваја простор.
И поред одређених проблема у игри екипа је опет показала карактер и успјела да се стабилизује и да у одређеним тренуцима наметне свој стил игре и самим тим створи неколико изгледних прилика.
Друго полувреме смо започели са много више ризика у игри. Изменама сам хтио још више да оптеретим противника и да дјелујемо још динамичније и опасније у фази напада.
Као резултат тога створили смо доста шанси у категорији стопроцентних које нажалост нису реализоване.
Само наше опредјељење, а то је офанзивни стил доноси и одређене ризике у игри, знали смо да ће Словенија чекати своју шансу из контранапада што смо већину утакмице и одлично неутралисали, а истакао бих да су примљеном голу опет претходиле индивидуалне грешке како у фази напада тако и одбране.
Након примљеног гола заиграли смо још офанзивније што је резултирало и довело до заслуженог изједначење. Сама статистика говори да смо доминирали већим дјелом утакмице и да смо заслужили више од једног бода.
У горе наведеним статистичким параметрима можемо видјети да смо имали више од 200 тачних пасова у односу на противника, затим 134 уласка у посљедњу трећину противника наспрам њихових 75, односно 62 паса наспрам 30 у последњој трећини, чак 31 у односу на 21 завршни пас у овој зони као и 33 центаршута у односу на њихових 19.
Такође, додао бих да је на овој утакмици и сам индекс изгледних прилика био висок xG = 2,38 што указује да смо у овој утакмици заслужили и више од неријешеног исхода али на жалост када на овом нивоу такмичења не искористите оволико шанси тешко је да можете да се надате позитивном резултату.
Данска: "Реализација изостала"
Посљедњу утакмицу у оквиру групе Ц одиграли смо против селекције Данске. Треба напоменути да је селекција Данске била полуфиналиста на претходном Европском првенству.
Ради се о тиму који има континуитет на претходна четири велика такмичења. Такође играчки кадар односно селекција се нису знатно мијењали као ни селектор Каспер Хјулманд коме је ово треће узастопно велико такмичење са селекцијом Данске.
На основу анализе претходних утакмица наше селекције одлучио сам да стратегија за ову утакмицу буде за нијансу другачија у односу на претходне двије, а све у циљу да побољшамо нашу игру у првих 20 минута утакмице која је од почетка припрема па и прве двије утакмице на турниру имала доста осцилација.
Селекција Данске је екипа која је на изузетном техничком нивоу, тенденција у игри им је да доминирају у посједу што је готово идентично нашем стилу тако да сам одабиром више везних играча у стартној постави односно са једним нападачем желио да направим вишак у средњој зони (4 против 3) и тако освојим посјед који је у овом мечу по мом мишљењу био од круцијалног значаја јер као сто је горе наведено екипе имају слична опредјељења односно желе да поседом контролишу темпо и ритам игре.
Идеја је била да имамо стабилно прво полувријеме односно контролу игре и да из таквих ситуација пробамо да дођемо до резултатске предности.
У складу са резултатом из првог полувремена морао сам да повучем одређене потезе који су у овој фази такмичења и логични када вам је неопходан позитиван резултат.
Знајући наш карактер и опредјељење као и резултат са другог меча из наше групе кренули смо на све или ништа поготово половином другог полувремена.
Покушали смо са изузетно офанзивном формацијом и великим ризиком у игри да дођемо до гола и освојимо неопходна три бода, међутим, као и на претходним утакмицама реализација је изостала.
Закључак: "Нисам задовољан, али не сматрам неуспјехом"
Као одговорна и савјесна особа, као селектор и неко ко доноси одлуке везане за наш национални тим у даљем тексту желим да резимирам учинак и да изнесем своје мишљење поводом наступа наше селекције на завршном турниру у Њемачкој.
Прије овог турнира истакао сам да је наш заједнички циљ да прођемо групну фазу односно да се пласирамо у други круг такмичења.
Морам да истакнем да нисам задовољан резултатом односно крајњим исходом али исто тако желим да наведем неколико разлога и чињеница зашто ово не сматрам неуспјехом.
1) Национални тим је успио да се пласирала на завршни турнир под окриљем УЕФА послије 24 године;
2) Послије дужег времена везали смо два велика такмичења;
3) Остварен је континуитет играња на великим турнирима сто доноси огромне бенефите како савезу тако и комплетном српском фудбалу;
4) Србија се налази међу 24 најбоље селекције у Европи.
Оно што бих, такође, истакао је да смо Србију представљали поносно.
Одговорно тврдим и стојим иза тога да су играчи дали свој максимум односно и више од својих могућности поготово ако у обзир узмемо дуге и исцрпљујуће сезоне.
"Нико нас није надиграо нити понизио"
Из анализе и егзактних података долазимо до закључка да нас нико у ниједном сегменту игре није надиграо нити понизио већ смо напротив ми били ти који су своје противнике натјерали да се бране а то је био случај у све три утакмице групне фазе.
Ми смо били ти који су најскупљу селекцију и првог фаворита турнира Енглеску натјерали да се брани у својих шеснаест метара више од 70 минута.
Поносан сам на овај тим и ову групу играча јер су својим понашањем, приступом, залагањем односом према обавезама показали како се игра и бори за Србију.
Ако сагледамо такмичарски аспект односно анализирамо турнир и групу у којој смо се налазили можемо закључити да су ситнице одлучивале о нашем коначном пласману, што показује и горе наведена табела Групе Ц на почетку овог извјештаја.
Бројке говоре да је изузетно мала разлика између тимова који су се квалификовали и оних који нису. Сам турнир није претјерано ефикасан до сада.
Након завршене групне фазе просјек постигнутих голова по једом мечу је 2,25 што је доста мање у односу на претходни турнир 2020/2021 гдје је након групне фазе просјек датих голова по мечу био 2,78.
Група Ц у којој се налазила наша селекција је најслабија по ефикасности на читавом турниру са само 7 постигнутих голова односно 0,58 датих голова по мечу.
Селекција Енглеске је завршила прва у групи са 5 освојених бодова а селекције Данске и Словеније су се пласирале у наредни круг такмичења са по три неријешена резултата односно са по 3 освојена бода.
То нам говори колико је група била уједначена а да нам је на крајњи пласман утицао незаслужен пораз од селекције Енглеске као и велики број пропуштених гол шанси против селекције Словеније.
"Пронаћи разлоге мањка ефикасности"
Позитивно са овог турнира можемо да издвојимо нашу игру у фази одбране што у прилог говоре само 2 примљена гола.
На овај сегмент игре стављен је посебан акценат у фази припрема што се на самом турниру и показало јер смо у овај фази изузетно добро изгледали како тимски тако и групно.
Оно што може да се сагледа као незадовољавајуће је мањак ефикасности који смо испољили на овом турниру (1 постигнут гол).
Неопходно је да се уради детаљна анализа и да се пронађу разлози који су довели до неефикасности у нашој игри поготову ако се узму у обзир и упореде бројке и постигнути голови са претходних такмичења.
Још једном бих истакао да резултатом нисам задовољан али могу да будем поносан како смо представили Србију на овом завршном турниру.
Показали смо се као једна компетитивна екипа спремна и способна да се такмичи и надмеће са најбољима селекција са старог континента.
"Поносан сам"
Поносан сам јер је овај тим показао да је карактеран, да има несаломив тимски дух и да се без обзира на околности и ситуацију никад не предаје.
Учешће и наш наступ на завршном турниру никако не смијемо да кажемо да је био дебакл или катастрофа као што то неки желе да прикажу, већ само резултатски неуспјех гдје су детаљи и ситнице одлучивали.
Завршили смо такмичење, а да нисмо били нити понижени нити надиграни у било која од три меча групне фазе.
Неопходно је да извучемо поуке са овог такмичења а при том да будемо свјесни да смо се показали у друштву елите на више него задовољавајућем нивоу и да смо на најбољи могући начин представљали нашу земљу на најквалитетнијем и најзахтјевнијим репрезентативном турниру.