Америчка антидопинг агенција (УСАДА) признала је да је заташкала случајеве допинга у својим редовима.
У ексклузивном тексту који је објавио "Ројтерс", наведено је да је УСАДА допустила својим спортистима који су "пали" за допинг да наставе да се такмиче, а о томе никога није обавијестила.
То је разљутило Свјетску антидопинг агенцију (WADA), која је навела да је против њиховог кодекса да се спортистима који су ухваћени за допинг дозволи да се било гдје такмиче и тако потенцијално освоје новац и медаље.
Наводно, ради се о случајевима између 2011. и 2014. године, а ти спортисти су сада већ увелико у пензији. WADA је навела да се радило о двоје мање познатих тркача, али и једном познатијем и успјешнијем .
"WADA је сазнала за барем три случаја спортиста који су озбиљно прекршили антидопинг правила а дозвољено им је да се такмиче годинама док су били доушници за УСАДА, а да нико о томе није обавијестио WADA и да не постоји никакво правило ни под глобалним кодексом ни под правилима УСАДА", наведено је у изјави за "Ројтерс" и додато да никоме од спортиста није одузето ниједно освојено одличје, нити узет један једини долар од освојених награда.
УСАДА, са друге стране, каже да се одлучила за овакав потез како би допинговане спортисте искористила као доушнике, који су заузврат цинкарили све укључене у антидопинг шему у Америци.
"Ово је ефективан начин да се ријеше већи, системски проблеми", покушао је да оправда овакав потез извршни директор УСАДА, Тревис Тајгарт.
Према правилнику УСАДА, спортисти који значајно помогну приликом неких истрага о допингу могу да поднесу пријаву да им се постојећа казна суспендује или умањи.
То не значи да – ни према правилнику УСАДА – било који спортиста може да настави да се такмичи прије него што је прво санкционисан за прекршаје, преноси "Б92".
Тајгарт је додао да се УСАДА више неће подвргавати овој тактици сем уколико исту не одобри WADA, али и да је његова организација мислила да је то што је урадила било дозвољено.