Прије неколико дана сам наишла на странице на дарк вебу и breach форумима које продају скениране или усликане пасоше из цијелог свијета. Међу њима су, наравно, и пасоши из БиХ, написала је на свом Линкедин профилу Арнела Шабовић, "етички хакер".
Особе које се баве етичним хаковањем своје компјутерско знање користе за добробит друштва, а Арнела је указала да на дарк вебу постоје многа мјеста на којима се продају усликани документи грађана БиХ, пише Н1.
Како тврди, Арнела је провјерила да ли су лица чији су пасоши изложени стварна и дошла до закључка да јесу.
– Из радозналости, али и професионалне одговорности, одлучила сам провјерити аутентичност неки од њих и увјерила сам се да то нису генерички фалсификати или лоше обрађене слике с интернета него нечији стварни документи. Е сад, људи ће се вјероватно питати како су ту завршили. Постоји безброј начина…хаковане базе података, инсајдерске преваре, туристичке агенције, хотели, неопрезно дијељење скенова путем мејла, итд – написала је на свом Линкедин профилу.
Шабовић је открила и увећала приказ пасоша дјевојке из Сарајева чији је пасош још валидан.
– Свеједно, неки још увијек мисле да се њима то не може десити. Али вјерујте ми реалност је брутална, јер може. И можда већ јесте – закључила је.
Шта треба знати: дарк веб је дио интернета који није индексиран од стране стандардних претраживача као што су Гугл или Бинг. Приступ му је могућ само путем специфичних алата, попут Тор (The Onion Router), који омогућују анонимност и скривање идентитета корисника. На дарк вебу се могу наћи различите врсте садржаја, укључујући илегалне активности попут трговине дрогама, оружјем, украденим подацима и другим нелегалним услугама.