СНСД

Ковачевић: Република Српска није одговорна за пад плана реформи већ СДА

  • Извор: СРНА
  • 31.07.2024. 22:38

Делегат у Клубу српског народа у Дому народа Парламентарне скупштине БиХ Радован Ковачевић одбацио је инсинуације да је Република Српска одговорна за пад Плана реформи, истакавши да је за то одговорност на СДА.

Ковачевић је рекао да не постоје ниједан европски закон и иницијатива да су усвојени у БиХ без капацитета СНСД-а, Републике Српске и предсједника Милорада Додика.

Он је напоменуо да су се представници из Републике Српске стварно трудили да учине све што је могуће на европском путу БиХ.

"Ми нисмо неко ко сједи негдје са стране и нешто захтјева већ смо неко ко активно учествује и тек када и ми дамо свој став као Република Српска можемо да говоримо о томе да постоји некакав Програм реформи. До тада је то нечија скица", објаснио је Ковачевић за Н1.

Конаковић лијечи властите комплексе нападајући Србију

Конаковић лијечи властите комплексе нападајући Србију

Појашњавајући начин договора, Ковачевић је рекао да представници из Републике Српске некада дају скицу, а да неко други упути захтјеве.

"Некада неко други направи скицу, а онда ми упутимо своје захтјеве. Не би било уопште чудно да их је 70.000, то је најмање битно. Битно је да сједимо и да се договарамо да налазимо заједничка рјешења. То смо урадили. Не говорим само о изради Плана реформи него о цјелокупном процесу у овом мандату", рекао је он.

Сада је, каже, ситуација таква да се расправља са људима који имају два посланика и који су до прије годину дана били на некаквом кантоналном нивоу.

"Ми смо ти који смо радили све да се отворе преговори и да добијемо кандидатски статус. Неко други је зауставио План реформи и 70 милиона евра сасвим сигурно", додао је Ковачевић.

Усљед санкција угашена УНА ТВ

Усљед санкција угашена УНА ТВ

Према његовим ријечима, није парадокс кривити опозицију с обзиром на то да власт не може сама да доноси одлуке, посебно у одређеним кантонима.

Ковачевић је нагласио да нема напретка земље без Механизма координације с обзиром на то да Савјет министара због уставне надлежности не би могао сам да доноси неку одлуку која се тиче европског пута.

Он је нагласио да је Механизам координације једна од најбитнијих ствари за напредак БиХ, те да је тај механизам утврдио уставне надлежности.

"Уставне надлежности имају ентитети и БиХ, немају кантони. Међутим, хрватском конститутивном народу је било јако битно, с обзиром на то да су прегласавани на разноразни начин у ФБиХ, да и кантони имају могућност да имају глас", истакао је Ковачевић.

Уставне надлежности када су у питању европске интеграције, Ковачевић каже да у највећем проценту припадају Републици Српској, затим Федерацији БиХ, заједничком нивоу БиХ, кантонима. 

Пратите нас и путем Вибера