Према подацима Министарства цивилних послова БиХ, држављанства ове земље само прошле године одрекло се укупно 2.147 особа.
Исти подаци показују да је 2022. тај број износио 2.622, 2021. 3.110, 2020. 3.168, 2019. 4.159 и 2018. 4.493, пише Вечерњи лист БиХ.
Министарство је навело да су се од 1998. до 2023. године држављанства одрекле укупно 99.972 особе. Разлози због којих се грађани Босне и Херцеговине одлучују на овај корак су различити – од права на посједовање некретнина, лакшег путовања, лакшег студирања у иностранству, бољег запослења и правног статуса…Међутим, с обзиром да је његово поновно стицање прилично компликован и дуготрајан процес и нема гаранције да ће успјети, адвокати савјетују да се добро размисли прије доношења коначне одлуке о одрицању од држављанства БиХ.
Наиме, особе које су се одрекле држављанства БиХ могу поднијети захтјев за поновно стицање држављанства надлежном Министарству за људска права и избјеглице БиХ. Према уредби, захтјев мора садржавати одговарајућу документацију, укључујући доказ о претходном држављанству БиХ, доказ о одрицању од држављанства и друга неопходна документа.
Рјешење о поновном стицању држављанства доноси Министарство и о томе обавјештава лице које је поднијело захтјев. Према подацима Федералног министарства унутрашњих послова, лице коме је одрицањем или разрјешењем престало држављанство Федерације ради стицања или задржавања држављанства друге државе, може поднијети захтјев за поновно стицање држављанства Федерације ако је испуњава све услове везане за стицање држављанства БиХ и ФБиХ по основу натурализације.
Услови за стицање држављанства БиХ по основу натурализације су: да је лице навршило 18 година живота; да има одобрено пребивалиште на територији Босне и Херцеговине најмање три године прије подношења захтјева, с тим да у тренутку подношења захтјева има пребивалиште на територији Федерације; да довољно познаје писмо и језик једног од конститутивних народа Федерације; да јој није изречена мјера безбједности за протјеривање странца са територије БиХ, односно ФБиХ, из надлежног органа утврђеног Уставом БиХ или Уставом ФБиХ и да је ова одлука и даље на снази; да у периоду од осам година прије подношења пријаве није осуђивана на казну затвора у трајању дужем од три године за кривична дјела са умишљајем; да прије стицања држављанства Федерације одустане или на други начин укине своје претходно држављанство, осим ако билатералним споразумом није другачије одређено.
Одрицање или укидање претходног држављанства на други начин неће бити потребно ако није дозвољено или се не може разумно захтијевати; да се против тог лица не води кривични поступак, осим ако се оправдано може тражити доказ о испуњености овог услова; да не представља пријетњу безбједности БиХ и Федерације; да има осигуран трајни извор прихода у износу који омогућава постојање или је у могућности да пружи поуздане доказе о финансијским изворима за своје издржавање у складу са релевантним прописом БиХ; да потпише изјаву да прихвата правни систем и уставни поредак БиХ и Федерације; да има ваљану гаранцију за стицање држављанства БиХ и ФБиХ.
Који су услови и поновни упис?
Међутим, лица која су се раније одрекла држављанства БиХ не морају имати навршених 18 година живота и одобрено пребивалиште на територији БиХ, али могу поднијети захтјев ако им је одобрен само привремени боравак на територији БиХ у периоду од године. најмање годину дана непосредно пре подношења пријаве. С тим да у тренутку подношења захтјева лице мора имати одобрено боравиште или пребивалиште на територији ФБиХ. Најчешћи разлог зашто они који подносе захтјев за поновно држављанство БиХ одустају од тога је тај што се морају одрећи држављанства друге земље, преноси Вечерњи лист.