Изворно црног перја, и тежине око 3 килограма Аустралорп је тренутно најпопуларнија кока на напим шросторима. Тако тврде познаваоци перади, а Раденко Ботић из Кулаша је један од њих. Прву је набавио прије двије и по деценије и није се покајао.
"Добро носи добро напредује добро месо има лијепо и ту су људи вијдели неку мислим и љепоту, сјај. Најотпорнија је носи и зими што људе доста привлачи", каже Раденко Ботић.
Крупније расе попут аустралорпа су све популарније. И индијски борац једна је од љих.
"Није нека носиља значи нису брижне мајке, за њихово потомство требају дадиље или инкубатори", каже Адис Ајановић, секретар Удружења одгајивача Добој.
Уз индијску патку тркачицу у пластенику не треба хемија. Зато их је Ђорђе придружион свом јату.
"Добра је за пужеве и занимљиве су по облику свог тијела и изгледу. Имам мошусне патке у 6-7 боја мандаринке, каролинке црвенорамене, холандсје изложбеен њемачке и тако", каже Ђорђе Гороњић из Приједора.
Пловна перад се све више узгаја. Због украса, квалитеног меса, али и вишеструке користи. Патке купе пужеве, а уз џигерицу и маст, гуске су на цијени и због перја.
"Чак јако пуно у задње вријеме јавља ми се пчелара који користе крила од гушчијег перја за чишћење саћева и рамова јер оно не прави трење и не прља унутра кошнице ми то нечујемо али пчеле чују“, каже Дубравко Војтаљук, предсједник Перадског одбора.
Понешто се заради, али испред економске вриједнсотим су кажу узгајвиачи љубав према перади и дружење. На добојском су изложили 234 експоната из 24 расе.