Брига за узгајиваче папкара

На снази мјере превенције против слинавке и шапа

  • 08.04.2025. 20:06

Преко 1.000 говеда је на ПД „Семберија“, па је појава слинавке и шапа у региону забринула бијељинске узгајиваче папкара. Многи у Семберији још осјете посљедице афричке куге свиња, па кажу да је приоритет да се предузму све мјере заштите на фармама.

"Сад треба посветити пажњу на то да се спријечи улазак на територију Републике Српске и да свако на својим фармама треба да подигне биосигурносне, односно мјере безбједности, дезинфекције, ограничавања, кретања", каже Бранимир Андрић, директор ПД Семберија.

"Мјере се примјењују. Поготово ако знамо да смо имали иза себе једну врло страшну епидемију афричке свињске куге од које се нисмо још опоравили и мислим за дуго се нећемо опоравити. Мислим да стварно сви надлежни на свим нивоима морају предузети све да се не би дошла и ова пошаст", каже Слободан Петрић, узгајивач свиња.

Спријечити појаву ове болести приоритет је свих и на свим нивоима, кажу у Министарству пољопривреде, шумарства и водопривреде. Усвојен је сет мјера, а неке се већ примјењују. 

"Донијели смо план хитних мјера, односно план управљања кризном ситуацијом у случају избијања слинавке и шапа. Такође, донијете су одлуке о формирању Републичког кризног штаба", каже Негослав Лукић, помоћник министра пољопривреде за ветеринарство.

"Слинавка и шап је врло озбиљна болест, јако важно је упозорити грађане, фармере, све учеснике, све грађане везано за појаву ове болести и могућност да ће се појавити", каже Драган Кнежевић, директор ветеринарског института др Васо Бутозан.

На граничним прелазима већ су у функцији дезинфекционе баријере, а сви који у наредним данима буду долазили у Републику Српску моле се да обрате пажњу на посебне мјере при уласку на фарме. И на нивоу града биће предузете мјере, како би сви координисано радили на спречавању и сузбијању ширењу ове болести. 

Пратите нас и путем Вибера